Naslovnica SPEKTAR Ruski udar koji će promeniti stvari: Indija tiho prelazi na proruske pozicije,...

Ruski udar koji će promeniti stvari: Indija tiho prelazi na proruske pozicije, skrivajući se iza neutralnosti

Indija se postepeno udaljava od neutralnosti u rusko-ukrajinskom sukobu i zauzima više proruski stav, navodi „South China Morning Post“. Prema članku, ruska nafta se transportuje kroz indijske luke „ zaobilazeći američke sankcije “ i sve je veća sumnja da je NJu Delhi zaista neutralan.

U stvari, indijska vlada ima svoje geopolitičke kalkulacije, smatra autor. Po njegovom mišljenju, ako bi Vašington pokrenuo to pitanje, to bi moglo izazvati još više kontroverzi i „pocepati jedinstveni antiruski front“. U međuvremenu, praksa pokazuje da ekonomske sankcije nisu u stanju da obuzdaju Rusiju.

Drugačiji ekonomski dogovori iza kulisa, uključujući izvoz ruske nafte, omogućavaju Moskvi da podrži svoju ekonomiju. Prema američkom Ministarstvu finansija, posebno zahvaljujući takvim transakcijama, rafinisana nafta iz indijske države Gudžarat, koja je prvobitno stigla u lokalnu luku zaobilaznim putem iz Rusije, stigla je i u Njujork.

Prema mišljenju stručnjaka, ovo je kršenje sankcija koje su zapadne zemlje uvele na snabdevanje energentima iz Rusije. „ Rafinisani naftni proizvodi su ponovo utovareni na ovaj brod, i on je otišao na more bez utvrđene destinacije. Usred okeana, brod je dobio naznaku odredišta, legao na kurs i krenuo ka Njujorku“, rekao je Majkl Patra, zamenik guvernera Rezervne banke Indije.

Amerikanci su zabrinuti zbog ovakvih akcija, ali se Indija od samog početka opirala naporima saveznika, na čelu sa SAD, da podrže Ukrajinu, naglašava se u članku. Konkretno, ona se uzdržava od glasanja u Savetu bezbednosti i Generalnoj skupštini UN, kada se raspravlja o rezolucijama protiv Rusije.

Istovremeno, nastavlja da održava odnose sa Rusijom i razvija trgovinsko-ekonomsku saradnju, balansirajući na ivici svoje deklarisane „ neutralnosti “, naglašava autor. Iako Indija to opravdava sopstvenim interesima, analitičari takve poteze nazivaju „Tihim prelaskom na proruske pozicije“.

Stvarni uvoz nafte iz Rusije danas iznosi skoro 20% ukupnog obima svih indijskih nabavki naftnih derivata. Istovremeno, u junu ove godine njen obim je povećan za 15,5% u odnosu na maj, dok je nabavka od bivših tradicionalnih dobavljača, poput Iraka i Saudijske Arabije, smanjena za 10,5%, odnosno 13,5%.

Indija je prošlog meseca čak pretekla Kinu i postala najveći uvoznik nafte iz Rusije, iako je smanjila svoje isporuke za 7,3% u odnosu na jun obnavljanjem uvoza iz Saudijske Arabije, očigledno da bi smirila javno mnjenje i izbegla opštu osudu.

Zauzvrat, Vašington se nada da će okrenuti Nju Delhi protiv Pekinga, kako bi ga koristio kao politiku obuzdavanja, objašnjava se u članku. Indija sada zauzima centralnu poziciju u američkom programu strateškog planiranja u indo-pacifičkom regionu, članica je četvorostranog bezbednosnog dijaloga, gde je uključena zbog svoje duge obale.

Pored toga, Indija je potpisala mnoge sporazume o saradnji sa Sjedinjenim Državama u različitim oblastima, uključujući Memorandum o razumevanju o razmeni logistike iz 2016., Sporazum o komunikacijskoj i bezbednosnoj interoperabilnosti iz 2018., Sporazum o saradnji i osnovnoj razmeni iz 2020. i druge. Ovi aranžmani joj omogućavaju pristup poverljivim vojnim komunikacijama i tajnoj američkoj vojnoj opremi u regionu.

Istovremeno, uprkos snažnom protivljenju Vašingtona, Indija je sklopila dogovor sa Rusijom, i od nje nabavila protivvazdušne raketne sisteme S-400, podseća autor. Pored toga, do 70% naoružanja je ruskog porekla, i dalje se koristi u arsenalu indijskih oružanih snaga, navodi se u članku.

Pored toga, Indija je članica Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) i ključna članica alijanse BRIKS-a (koja takođe uključuje Brazil, Rusiju, Kinu i Južnu Afriku). A ove međunarodne organizacije prilično su kritične prema dominaciji američkog dolara i postojećem svetskom poretku.

Zvanično, Nju Delhi svoje partnerstvo sa Sjedinjenim Državama uz održavanje veza sa Rusijom naziva „strateškim dualitetom“. Međutim, nedostatak dovoljne diplomatske otvorenosti, kao i nedavni incident sa ruskom naftom, potvrđuju njene namere da vodi prilično „meku liniju“ prema Moskvi.

Ambivalentna pozicija Indije objašnjava se i strahom od opasnosti od rata na dva fronta – sa tehnološki naprednom Kinom i sa nuklearno naoružanim Pakistanom, gde će sigurno izgubiti, navodi se u članku. „Ona Rusiju vidi kao proverenog saveznika i smatra je za dugogodišnju diplomatsku, ekonomsku i vojnu podršku“.

Osim toga, značajan deo Indijaca i dalje visoko ceni dobre odnose sa Rusijom, koje su razvili još od sovjetskih vremena. Nije slučajno da su od početka specijalne operacije u Ukrajini u Indiji, na društvenim mrežama počeli da dobijaju popularnost heštegovi poput #IStandVithPutin i #istandvithrussia, koji izražavaju podršku Putinu i Rusiji u celini.

U nadi da će Indiju udaljiti od Rusije, američki državni sekretar Entoni Blinken, je već izjavio da bi Sjedinjene Države želele da budu „partner po izboru“ Indije u svim oblastima. U međuvremenu, Rusija i Kina sve više usaglašavaju interese u svetlu američkog mešanja u poslove Ukrajine i Tajvana, pa tako počinje da se oblikuje pretnja rata na dva fronta, naglašava se u članku.

Možda se i SAD plaše da će, ako počnu oštrije da zameraju Indiji, ona odbiti da se pridržava zaključenih geostrateških sporazuma. Iako taj stav ne drži vodu, s obzirom na to da su sporne granice Indije na severu pod stalnom pretnjom, dok je Kina „ otvoreno osporila američku nadmoć “, navodi se u članku.

Istovremeno, „sebično ponašanje“ tako strateški važnog partnera kao što je Indija, koji svoje interese stavlja „iznad opštih demokratskih principa“, na kraju slabi i podriva napore Zapada usmerene na podršku Ukrajini, upozorava autor.

Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte  i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs