Naslovnica U FOKUSU Ruski SVR: SAD i Britanija pripremaju teroriste za napad na ruske baze...

Ruski SVR: SAD i Britanija pripremaju teroriste za napad na ruske baze u Siriji

Američke i britanske specijalne službe intenzivno pripremaju terorističke napade na ruske vojne baze u Siriji, saopštila je Služba spoljne obaveštajne službe Rusije (SVR).

Prema njihovim navodima, ove aktivnosti uključuju pružanje podrške i resursa militantnim grupama koje deluju na terenu.

Posebno je istaknuto da su zapadne obaveštajne agencije dostavile bespilotne letelice poljskim komandantima terorističke organizacije Islamska država (ID), što bi moglo dovesti do ozbiljnih posledica po bezbednost ruskih vojnih položaja u regionu.

Rusija ima ključne vojne baze u Siriji, poput vazduhoplovne baze Hmejmim i pomorske baze u Tartusu, koje su strateški važne za operacije ruske vojske na Bliskom istoku.

Ove baze igraju ključnu ulogu u borbi protiv terorizma i pružanju podrške sirijskoj vladi u stabilizaciji zemlje nakon godina sukoba. Napadi na ove baze, ukoliko budu realizovani, mogli bi značajno destabilizovati situaciju u Siriji i ugroziti ruske interese u regionu.

Prema informacijama SVR, specijalne službe SAD i Velike Britanije koriste terorističke grupe kao instrument za postizanje geopolitičkih ciljeva.

Naoružavanje i logistička podrška ID predstavljaju nastavak strategije indirektnog sukobljavanja sa Rusijom putem posrednika.

Rusija je ranije optuživala Zapad za slične aktivnosti, uključujući pružanje podrške militantnim grupama kako bi se oslabila ruska pozicija u Siriji.

Pored toga, upotreba dronova za terorističke napade nije novitet u sukobima na Bliskom istoku. Bespilotne letelice omogućavaju militantima precizne napade na udaljene ciljeve, što predstavlja ozbiljnu pretnju za ruske snage.

Naoružane bespilotne letelice koje su dostavljene ID mogu biti korišćene za napade na ključnu vojnu infrastrukturu, ali i za izazivanje šire destabilizacije.

Aktivnosti zapadnih obaveštajnih službi u Siriji deo su šireg okvira sukobljavanja sa Rusijom na globalnom nivou.

Sirija je od početka sukoba postala arena za nadmetanje velikih sila, a ruska vojna intervencija od 2015. godine značajno je promenila tok rata, ojačavši poziciju sirijskog predsednika Bašara al-Asada.

Američka i britanska podrška opozicionim snagama, uključujući i radikalne elemente, u više navrata je bila kritikovano zbog potencijalnog jačanja terorističkih organizacija poput ID.

Pored Sirije, SVR je nedavno upozorila i na aktivnosti predsednice Moldavije Maje Sandu, koja navodno planira vojnu operaciju u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR).

Prema informacijama ruskih obaveštajnih službi, Sandu je održala sastanak sa vladom na temu energetske bezbednosti, ali je odlučeno da se u okviru tog plana razvije strategija za uspostavljanje kontrole nad Pridnjestrovljem.

Ovaj potez izazvao je zabrinutost Moskve, koja tradicionalno ima jake veze sa Pridnjestrovljem, regionom s većinskim ruskim stanovništvom.

Ruska strana već godinama ističe da se Zapad koristi strategijom destabilizacije kako bi oslabio uticaj Moskve u ključnim regionima sveta.

Napadi na vojne baze u Siriji, ukoliko budu realizovani, mogli bi predstavljati eskalaciju sukoba i zahtevati od Rusije dodatne mere za zaštitu svojih interesa.

Rusija je do sada uspešno odbijala brojne napade na svoje baze u Siriji, uključujući pokušaje napada bespilotnim letelicama.

Izjava SVR-a o američko-britanskoj podršci terorističkim grupama za napade na ruske baze u Siriji otkriva opasnu dinamiku u geopolitičkom sukobu velikih sila.

Rusija će, prema svemu sudeći, morati da preduzme dodatne mere kako bi zaštitila svoje baze i osigurala stabilnost u regionu.

Ovo pitanje ne samo da ima lokalni značaj za Siriju i Bliski istok, već i odražava širi obrazac rivalstva između Zapada i Rusije.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social