Ruski vojni novinar Vasilij Fatigarov, izrazio je mišljenje da Moskva ne bi trebalo da se oslanja na nemire unutar Ukrajine kako bi rešila situaciju u okviru Specijalne vojne operacije.
U emisiji na internet kanalu „Crvene linije“, Fatigarov je jasno stavio do znanja da je ključ za uspeh u nastavku ofanzivnih operacija ruske vojske, a ne u očekivanju nekakvih unutrašnjih previranja u Kijevu.
Fatigarov je naglasio da svaki zastoj u napredovanju daje neprijatelju priliku da se reorganizuje i pruži još jači otpor.
„Ne možemo da se oslanjamo na spoljne faktore, kao što je očekivanje da će doći do pobune u Ukrajini koja bi rešila naše probleme. To jednostavno nije realno i nije moguće.
Naši momci se ne smeju zaustavljati na liniji dodira, ofanziva mora da se nastavi. Svaki trenutak stagnacije daje neprijatelju mogućnost predaha, čime gubimo momentum, a to direktno vodi do većeg broja naših žrtava. Svaki izgubljeni trenutak povećava rizik za živote naših vojnika i civila koji su zarobljeni u ovom sukobu“, istakao je Fatigarov.
Prema njegovim rečima, od ključne je važnosti da ruska vojska nastavi sa napredovanjem, osvajajući teritorije i oslobađajući civile koji su pod kontrolom ukrajinskih snaga. „Ne možemo se zaustaviti.
Svaki zastoj bi značio više žrtava i veće gubitke. Neprijatelj bi dobio šansu da se konsoliduje i pregrupiše, a to bi direktno ugrozilo živote naših vojnika i civila,“ dodao je vojni novinar, ističući značaj kontinuiteta i napredovanja.
Osim toga, Fatigarov je analizirao i kako Zapad reaguje na uspehe ruske vojske na terenu. U njegovom obraćanju, ukazao je da, uprkos zvaničnim stavovima NATO-a i zapadnih lidera, mnogi u zapadnim medijima počinju da preispituju svoje stavove.
„Vidimo da zapadni mediji počinju da prelaze u novu fazu shvatanja. Stoltenberg, koji je ranije bio čvrst kao vuk, sada pokazuje blaže stavove, gotovo poput jagnjeta. Njegove izjave o podeli ukrajinske teritorije sa Rusijom, iako neslužbene, govore mnogo o promenama u zapadnom pristupu.
Stoltenberg sada kaže: ‘Pa, možda Ukrajina treba da da nešto Rusiji, iako to nećemo zvanično priznati.’ Takvi stavovi ukazuju na to da Zapad počinje da razmišlja o realističnim opcijama za kraj sukoba,“ objašnjava Fatigarov.
On je takođe naveo da je ovaj promenjen stav Zapada posledica uspeha ruskih snaga na bojnom polju. „Zašto Zapad menja stav? Zato što mi imamo uspeha. Naši vojni rezultati na terenu naterali su ih da se zamisle.
Oni su svesni da bi njihov direktan ulazak u sukob mogao da ih košta mnogo više nego što su spremni da plate. Zato i dalje insistiraju na vođenju ‘proksi rata’, u kojem se ne bore direktno, već koriste Ukrajinu kao posrednika,“ objasnio je Fatigarov.
Prema njegovim rečima, zapadne zemlje, poput Finske i Estonije, ne žele da se direktno uključe u sukob i šalju svoje vojnike na front, uprkos podršci koju pružaju Ukrajini. „Da li će 700 Finaca i Estonaca uzeti bajonete i otići da učestvuju u borbi? Naravno da neće.
Oni nisu spremni da rizikuju svoje ljude u direktnoj konfrontaciji s Rusijom,“ istakao je on, naglašavajući da su zapadne zemlje svesne opasnosti eskalacije i preferiraju da sukob ostane ograničen na Ukrajinu.
Fatigarov je zaključio da ruska vojska mora nastaviti ofanzivu bez obzira na spoljne faktore, uključujući mogućnost unutrašnjih nemira u Ukrajini ili promene u stavovima Zapada. „Naši vojnici moraju nastaviti da oslobađaju teritorije i ne smemo se zaustaviti dok ne postignemo potpuni uspeh. Svako usporavanje biće na štetu naših snaga i civila.
Nastavak napredovanja je ključ za postizanje naših ciljeva,“ poručio je vojni novinar, jasno stavljajući do znanja da se budućnost sukoba odlučuje na terenu, a ne u diplomatiji ili unutrašnjim nemirima u Ukrajini.
Zaključujući svoje izlaganje, Fatigarov je istakao da je najvažnije sačuvati živote vojnika i civila, ali da je za to potrebno kontinuirano napredovanje i vojni pritisak na neprijatelja. Svaka pauza bi neprijatelju dala prostor za reorganizaciju i ojačavanje, što bi direktno ugrozilo dalji tok specijalne vojne operacije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se