Informacije o njima su tajne i, nažalost, ne možemo potpuno otvoreno o tome govoriti. Ipak, jedna stvar je jasna, a to je da su to profesionalci najvišeg ranga, koji danas po svim parametrima i pokazateljima prevazilaze sve druge snage za specijalne operacije koje postoje u svetu i u vodećoj vojnoj svetskoj sili — SAD.
Snage za specijalne operacije (SSO) Rusije danas obeležavaju svoj profesionalni praznik. Za pet godina svog postojanja, ove elitne jedinice proslavile su se u operacijama na Krimu i u Siriji, a zapadni analitičari smatraju da su te snage glavni instrument Moskve u sprovođenju „rata nove generacije“.
[adsenseyu1]
SSO Rusije su relativno mlada struktura u Oružanim snagama Rusije. Formiranje jedinica je počelo 2009. godine u okviru vojnih reformi, a završeno je 2013.
Ovaj profesionalni praznik nazivaju i „danom ljubaznih ljudi“, jer je upravo u noći na 27. februar 2014. počelo prebacivanje ruskih jedinica na Krim. Ruska vojska je tada blokirala na poluostrvu objekte oružanih snaga Ukrajine i zauzela administrativna zdanja. Efikasnom i munjevitom akcijom „ljubazni ljudi“ su praktično bez ijednog ispaljenog metka razoružali oko 20-30 hiljada ukrajinskih vojnika.
VIDEO O RUSKIM SPECIJALNIM JEDINICAMA: https://www.youtube.com/watch?time_continue=298&v=U5Fl2iynA8o
SSO predstavljaju jedinstvenu strukturu, koja uključuje jedinice vojnih specijalnih snaga različitih rodova Oružanih snaga Ruske Federacije. Faktički, to je armija unutar armije, koja objedinjuje najbolje iz svih specijalnih službi.
Informacije o broju i naoružanju SSO su tajne, kao i izveštaji o rezultatima operacija i eventualnim gubicima.
Broj pripadnika SSO zvanično niko nikada nije naveo. Tajna je i ko im je komandant. Poznato je tek da se potčinjavaju načelniku Generalštaba Valeriju Gerasimovu, koga Zapad naziva „strategom hibridnog rata“.
Eksperti kažu da su SSO Rusije spoj ogromnog borbenog iskustva, visokotehnološkog naoružanja i opreme, a da su im specijalnost diverzantsko-izviđačke i obaveštajne operacije.
Eksperti ističu da ove elitne jedinice mogu da izvrše desant u bilo kom trenutku, u bilo kojoj tački planete. Nazivaju ih „udarnom pesnicom Rusije“.
„SSO su u Rusiji stvoreni radi obavljanja zadataka od posebnog značaja i posebne složenosti. Ove snage čine surovi profesionalci, koji obavljaju zadatke u vazduhu, na zemlji, na površini mora i, ako je potrebno, pod vodom. To su dobro obučeni ljudi, naoružani najsavremenijim oružjem, koji znaju kako da iskoriste najmodernija sredstva za uništavanje neprijatelja, mogućnosti vojne tehnike i spremni su da efikasno reše sve zadatke koje pred njih stavi vrhovni komandant, u bilo kom trenutku, u bilo kojoj tački sveta“, kaže za Sputnjik vojni ekspert, general-major Vladimir Bogatirov.
Neki bliskoistočni eksperti veruju da je Sirija „glavni vojni kamp za obuku“ ruskih Snaga za specijalne operacije.
Učesnik antiterorističke operacije na Severnom Kavkazu Aleksej Golubov smatra da u Rusiji te snage s pravom nazivaju najelitnijom formacijom u Oružanim snagama Ruske Federacije. Prema njegovom mišljenju, uspeh operacije u Siriji bio bi nemoguć bez Snaga za specijalne operacije. Sa njim se slaže i Bogatirov.
„SSO je specijalna struktura, koja ispunjava specijalne zadatke, između ostalog i na teritoriji Sirije. Informacije o njima su tajne, ali jedna stvar je jasna — to su profesionalci najvišeg ranga koji danas po svim parametrima i pokazateljima prevazilaze sve druge snage za specijalne operacije u svetu i u vodećoj vojnoj svetskoj sili — SAD“, kaže ruski general.
Bogatirov, međutim, odbacuje tvrdnje zapadnih medija da su SSO glavni instrument Moskve u sprovođenju „ratova nove generacije“.
„SSO nisu snage koje su namenjene za vođenje ratova nove generacije, jer pod tim terminom zapadni eksperti, u suštini, podrazumevaju rat niskog i srednjeg intenziteta, što u NATO terminologiji podrazumeva ispunjavanje operacija ograničenim vojnim kontingentom, po pravilu, za suzbijanje ograničenih terorističkih grupa. U posebnim slučajevima, a toga je bilo u svetskoj praksi, oni učestvuju u smeni političkih režima i ispunjavanju drugih posebnih zadataka. Međutim, ruske SSO nisu namenjene za te svrhe. Oni, u konkretnom slučaju, pružaju podršku Oružanim snagama Sirije u obavljanju specijalnih zadataka, kao i našim Vazdušno-kosmičkim snagama koji učestvuju u sirijskoj operaciji. One izvršavaju specijalne zadatke, usko profilisane, a ako bude potrebno, oni mogu i da prošire delokrug svog rada“, zaključuje Bogatirov.
(Sputnik)