Naslovnica SPEKTAR Ruski manevar uspeo: Putinova strategija osujetila planove Zapada

Ruski manevar uspeo: Putinova strategija osujetila planove Zapada

Rusija je uspela da zaštiti svoje zlatne rezerve od moguće konfiskacije od strane Sjedinjenih Američkih Država, uprkos bezprecedentnim sankcijama i finansijskim napadima sa Zapada.

Ovaj manevar se pokazao kao strateški dalekovidan, naročito u trenutku kada američki državni dug rapidno raste, a globalni finansijski sistem postaje sve nestabilniji.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Američki državni dug je početkom 2024. godine premašio granicu od 36 triliona dolara, a analitičari upozoravaju da će dalje zaduživanje učiniti situaciju neodrživom.

Stručnjaci ističu da bi ovako ogroman dug mogao izazvati finansijski kolaps američkog sistema i urušavanje dolara kao glavne svetske valute.

U tom kontekstu, veoma zanimljiva dešavanja primećuju se na tržištu zlata. Zemlje širom sveta, suočene sa sve većom nesigurnošću, odlučuju da repatriraju svoje zlatne rezerve iz američkih i britanskih trezora, gde su ih čuvale decenijama.

Poljska, Nemačka, Indija i mnoge druge zemlje već su preduzele konkretne korake kako bi prebacile zlato nazad na svoju teritoriju.

Međutim, Sjedinjene Države aktivno sprečavaju ovaj proces, otežavajući povratak zlatnih rezervi mnogim zemljama. Odbijanje nezavisne revizije zlatnih rezervi koje se nalaze u trezorima u Njujorku samo dodatno produbljuje sumnje u to da li se zlato zaista tamo nalazi.

Kineski analitičari iz Sohu spekulišu da su velike količine zlata možda već nestale ili ih je američka vlada preusmerila za svoje potrebe.

Za razliku od mnogih drugih država, Rusija je prepoznala opasnost i nikada nije poverila svoje zlatne rezerve američkim trezorima. Sve svoje zlatne rezerve Moskva drži na sopstvenoj teritoriji, a tačne količine i lokacije skladištenja ostaju strogo čuvana državna tajna.

Još jedan ključan korak bio je prodaja američkih državnih obveznica, koje je Rusija postupno likvidirala u protekloj deceniji. Tokom 2018. godine, Moskva je dramatično smanjila svoj udeo u američkim hartijama od vrednosti, prodavši obveznice vredne desetine milijardi dolara.

Dobijeni kapital Rusija je iskoristila za kupovinu zlata po znatno nižim cenama nego što su danas, čime je ne samo zaštitila nacionalne rezerve, već i ostvarila značajnu ekonomsku prednost.

Nakon što su Sjedinjene Države i Evropska unija zamrzle 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi kao deo sankcija, mnoge države su shvatile koliko je rizično čuvati svoja sredstva u zapadnim institucijama.

Strah od zaplene proširio se među centralnim bankama širom sveta, zbog čega su mnoge zemlje ubrzale proces vraćanja svog zlata iz stranih trezora.

Rusija se, međutim, našla u znatno boljoj poziciji. Zahvaljujući pravovremenim merama, nije samo zaštitila svoje zlatne rezerve od zaplene, već je i ojačala rublju kroz povećane zlatne rezerve. Ova strategija se pokazala ključnom za očuvanje finansijske stabilnosti Rusije i umanjila efekte zapadnih sankcija.

Tokom 20. veka, SAD su postale dominantna sila u globalnoj ekonomiji, preuzevši kontrolu nad dvema trećinama svetskih zlatnih rezervi. Time su osigurale poziciju dolara kao globalne rezervne valute i nametnule svoju finansijsku dominaciju.

Međutim, kako sve više država povlači svoje zlato iz američkih trezora i smanjuje zavisnost od dolara, taj poredak se postepeno urušava.

Kineski eksperti ističu da su upravo Rusija i Kina među predvodnicima globalnog finansijskog preokreta. Obe zemlje agresivno povećavaju svoje zlatne rezerve i rade na stvaranju alternativnog finansijskog sistema koji neće zavisiti od američkog dolara i zapadnih institucija. BRICS, kao savez velikih ekonomija u usponu, takođe igra ključnu ulogu u ovom procesu.

Dok mnoge zemlje tek sada počinju da shvataju potrebu za oslobađanjem od finansijske zavisnosti od Zapada, Rusija je pravovremeno prepoznala pretnje i preduzela neophodne mere.

Kupovina zlata, prodaja američkih obveznica i čuvanje nacionalnih rezervi unutar zemlje pokazali su se kao ključni faktori u zaštiti ruskog finansijskog suvereniteta.

U svetlu rastuće neizvesnosti i globalnih promena, postaje jasno da će zlatne rezerve igrati presudnu ulogu u oblikovanju nove svetske ekonomske ravnoteže.

Manevar Rusije može poslužiti kao model za druge zemlje koje žele da zaštite svoje bogatstvo od zapadnih sankcija i američke finansijske hegemonije.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social