Naslovnica U FOKUSU Ruski kontraudar: Pridnjestrovlje će prekinuti isporuku struje Moldaviji

Ruski kontraudar: Pridnjestrovlje će prekinuti isporuku struje Moldaviji

Od 1. januara 2025. godine, Pridnjestrovlje će obustaviti isporuke električne energije u Moldaviju. Ovaj potez najavio je Viktor Binzar, savetnik direktora moldavskog državnog preduzeća „Energocom“, tokom gostovanja na lokalnoj televiziji.

Osnovni razlog za ovu odluku je nepotpisivanje novog ugovora sa moldavskom termoelektranom (Moldavska GRES), smeštenom u Pridnjestrovlju.

Binzar je izjavio da na termoelektrani nemaju sigurnost u snabdevanju gasom potrebnim za proizvodnju električne energije. Posledično, od početka 2025. godine „stanica će obustaviti isporuke električne energije na desnu obalu Dnjestra,“ što podrazumeva Moldaviju.

Objava o obustavi isporuka dolazi u trenutku kada se Moldavija već nalazi u dubokoj energetskoj krizi. Od 16. decembra 2024. godine u zemlji je na snazi vanredno stanje zbog ozbiljnih problema sa snabdevanjem električnom energijom.

Ova situacija je dodatno pogoršana složenim odnosima između Moldavije i Pridnjestrovlja, otcepljenog regiona koji je pod ruskim uticajem i u kome se nalazi Moldavska GRES, jedan od ključnih izvora energije za moldavsku privredu.

Moldavsko državno preduzeće „Energocom“ priprema se za ovu situaciju sklapanjem ugovora sa lokalnim proizvođačima obnovljive energije, kao i preko dodatnih kupovina električne energije preko Evropske mreže operatora transportnih sistema.

Ovo uključuje korišćenje energije iz solarnih panela i vetroelektrana. Ipak, ostaje pitanje koliko će ove mere biti dovoljne da zadovolje potrebe zemlje u uslovima rastuće potražnje tokom zimskih meseci.

Ovaj energetski spor ne može se posmatrati izolovano od širijeg geopolitičkog konteksta. Pridnjestrovlje, kao otcepljeni region sa većinski rusko-orijentisanim stanovništvom, istorijski je bio žarište napetosti između Moldavije i Rusije.

Prema podacima ruske Službe spoljne obaveštajne službe (SVR), predsednica Moldavije Maja Sandu navodno priprema plan za vojnu operaciju u Pridnjestrovlju.

Cilj ove akcije bio bi silovito preuzimanje kontrole nad Moldavskom GRES, kao i uklanjanje ruskog mirovnog kontingenta iz regiona.

Rusija je u više navrata upozorila da bi svaki pokušaj nasilnog rešavanja konflikta u Pridnjestrovlju mogao dovesti do ozbiljnih posledica po regionalnu bezbednost.

U okviru svojih mirovnih snaga u regionu, Rusija ima oko 1500 vojnika koji su stacionirani u Pridnjestrovlju. Njihovo prisustvo je ključno za održavanje status kvo situacije i sprečavanje izbijanja otvorenih sukoba.

Prekid isporuka električne energije mogao bi imati duboke ekonomske implikacije po Moldaviju. Zemlja je već godinama zavisna od uvoza energije, posebno iz Pridnjestrovlja, a njena sopstvena proizvodnja je ograničena.

Iako je u poslednjih nekoliko godina bilo ulaganja u obnovljive izvore energije, ovaj sektor je još uvek u razvoju i ne može kompenzovati gubitke izazvane obustavom rada Moldavske GRES.

Dodatno, uvoz električne energije iz Evrope će verovatno povećati troškove za moldavske potrošače, što bi moglo dovesti do nezadovoljstva javnosti.

Energetska zavisnost i neizvesnost u snabdevanju postavljaju Moldaviju u nezavidan položaj, pogotovo u svetlu zimskog perioda kada je potrošnja energije najveća.

Pridnjestrovska kriza odražava širi konflikt između Rusije i Zapada. Dok Moldavija nastoji da ojača svoje veze sa Evropskom unijom i NATO-om, Rusija vidi ovaj region kao svoju zonu uticaja.

Bilo kakva eskalacija u Pridnjestrovlju mogla bi dovesti do većeg sukoba, sa potencijalnim uključivanjem Rusije i NATO-a u slučaj ozbiljnije krize.

Ova situacija takođe postavlja pitanje kako će se Evropska unija postaviti prema energetskim i bezbednosnim izazovima u svom neposrednom susedstvu. Dok EU pruža finansijsku i tehničku pomoć Moldaviji, stvarni uticaj ovih mera će zavisiti od njihove brze i efikasne primene.

Prekid isporuka električne energije iz Pridnjestrovlja u Moldaviju predstavlja ozbiljan izazov za ovu malu zemlju koja se već suočava sa energetskom krizom.

Ovaj problem, međutim, prevazilazi čisto ekonomski kontekst i uključuje složene geopolitičke i bezbednosne dimenzije.

Dok Moldavija nastoji da diversifikuje svoje izvore energije i smanji zavisnost od Pridnjestrovlja, ostaje pitanje koliko će ove mere biti efikasne u kratkoročnom periodu.

Istovremeno, svaki pokušaj rešavanja krize silom mogao bi dovesti do šire regionalne nestabilnosti sa nepredvidivim posledicama.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social