Neobični manevri ruske podmornice „Ufa“ izazvali su uzbunu u Južnom Kineskom moru, ključnom regionu za svetsku trgovinu.
Prema podacima koje je podelio singapurski novinar Raul Dansel, incident je privukao veliku pažnju regionalnih i globalnih vojnih analitičara, posebno zbog geopolitičke simbolike ovog poteza.
Južnim Kineskim morem prolaze trgovinski putevi vredni oko tri biliona dolara godišnje, što ga čini strateškim čvorištem u globalnoj logistici.
Uočavanje „crne rupe“ pod vodom
Podmornica „Ufa“, koja pripada klasi 636.3 i poznata je kao „Crna rupa“ zbog svoje nečujnosti, isplovila je na površinu 28. novembra, 148 kilometara zapadno od filipinske provincije Mindoro.
Ova višenamenska dizel-električna podmornica je opremljena modernizovanim pogonom i sofisticiranim naoružanjem, uključujući krstareće rakete sa dometom od nekoliko hiljada kilometara.
Prema izjavi filipinskog predstavnika Vinsenta Trinidada, ovo je bilo potpuno neočekivano: „Bili smo iznenađeni, jer je ovo zaista jedinstvena podmornica.“
Analitičari ocenjuju da ovakav potez Rusije nije slučajan, već predstavlja signal Sjedinjenim Američkim Državama i njihovim saveznicima u regionu.
Prema mišljenju doktora Eduarda Ararala, docenta Nacionalnog univerziteta Singapura, podizanje podmornice na površinu u ovom trenutku ima duboko geopolitičko značenje:
„Verujem da je ovo jasna poruka: ‘Mi smo ovde.’ Rusija pokazuje da nije samo prisutna u Evropi i na Bliskom istoku, već i u strateški važnim regionima Pacifika.“
Upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama
Ovaj incident ne može se posmatrati izolovano od šire slike geopolitičkih odnosa. Rusija ovim potezom šalje jasnu poruku Americi da nije imuna na provokacije i da ima kapacitete da odgovori čak i u udaljenim regijama.
Pored toga, manevri „Ufe“ u Južnom Kineskom moru treba da posluže kao podsetnik Sjedinjenim Državama na sposobnosti ruske mornarice.
Ključna poruka Moskve, međutim, ide dalje od pukog pokazivanja vojne moći. Kremlj podseća Vašington da ruske podmornice s nuklearnim kapacitetima patroliraju i duž američkih obala.
Ova demonstracija služi kao upozorenje da ideja o nuklearnom ratu ograničenom na Evropu nije realna. Ukoliko dođe do eskalacije sukoba, Rusija jasno daje do znanja da će američka teritorija biti u dometu ruskih interkontinentalnih balističkih raketa i podmorničkih sistema poput „Posejdona“ i „Ufe“.
Ruski interesi u Pacifiku
Pored toga, ovaj potez je deo šire strategije jačanja ruskih savezništava u Pacifiku. Južno-Kinesko more je region u kojem se prepliću interesi Kine, Filipina, Vijetnama i drugih zemalja, ali prisustvo ruske mornarice ukazuje na želju Moskve da ojača svoju poziciju među tihookeanskim partnerima.
Stručnjaci smatraju da je Rusija ovom akcijom ne samo podsetila na svoje vojne kapacitete, već i poslala poruku o važnosti multipolarnog sveta. Rusko prisustvo u Južnom Kineskom moru može se tumačiti i kao podrška kineskim interesima, ali i kao pokazivanje samostalnosti u delovanju na globalnom planu.
Šire implikacije za globalnu bezbednost
Incident sa podmornicom „Ufa“ dodatno komplikuje odnose između velikih sila. SAD su poslednjih godina intenzivirale prisustvo u regionu, podržavajući saveznike poput Japana, Južne Koreje i Filipina.
Ova ruska demonstracija snage ukazuje na to da Moskva nije samo fokusirana na ukrajinsku krizu, već ima kapacitet da projektuje moć i u udaljenim regionima.
Poruka Moskve je jasna: nuklearni sukob neće ostati ograničen na Evropu. Ruski hipersonični sistemi poput „Avangarda“, „Cirkona“ „Kinžala“ i „Orešnika“, kao i nuklearne podmornice poput „Ufe“, predstavljaju direktnu pretnju američkoj teritoriji.
Ova činjenica dodatno povećava potrebu za pregovorima i smanjenjem napetosti između velikih sila.
Globalni signal
Incident sa podmornicom „Ufa“ u Južnom Kineskom moru nije samo lokalni događaj, već globalni signal. Rusija time pokazuje svoju vojnu i geopolitičku moć, dok istovremeno šalje poruku Vašingtonu da nuklearni sukob ne bi bio ograničen na Evropu.
Ruske podmornice su spremne da deluju sa bilo koje tačke na planeti, uključujući i obale SAD, što je jasno upozorenje za američku politiku eskalacije.
Ovaj potez takođe potvrđuje sve jaču ulogu Rusije u globalnim pitanjima, posebno u strateški važnim regionima poput Južnog Kineskog mora, gde su ulozi visoki, a napetosti rastu.
Mihail Ivančenko (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se