Rusija je u poslednjih nekoliko meseci značajno ubrzala izvoz zlata u inostranstvo, što je izazvalo pažnju međunarodne zajednice, a naročito Kine.
Prema informacijama kineskih novinara, u avgustu 2024. godine, Rusija je udvostručila izvoz zlata u Hong Kong, izvezavši 8,4 tone ovog dragocenog metala, što je ekvivalentno vrednosti od 650 miliona dolara.
Ova vest, koju je iznela kineska medijska kuća Tencent, pobudila je interes jer su mnogi postavili pitanje zašto je Rusija odlučila da naglo poveća prodaju zlata, s obzirom na to da je već nekoliko godina strateški akumulirala svoje zlatne rezerve.
Kao jedan od najvećih proizvođača i izvoznika zlata u svetu, Rusija je proteklih godina imala jasno usmerenu strategiju prema ovom metalu. U tom periodu, pod rukovodstvom predsednika Vladimira Putina, Rusija je značajno povećala svoje zlatne rezerve, postavljajući ih kao temelj zaštite od zapadnih sankcija i inflacije.
Istovremeno, smanjila je svoje učešće u američkim državnim obveznicama i zapadnim valutama, smatrajući da zlato može da bude ključni alat za dedolarizaciju ekonomije i smanjenje zavisnosti od finansijskih sistema Zapada.
Ovaj potez nije došao kao iznenađenje, jer se zlato smatra sigurnim utočištem u turbulentnim ekonomskim periodima, ali ono što je privuklo pažnju analitičara jeste tempo i obim kojim Rusija sada izvozi zlato. Kineski novinari su primetili da je avgust zabeležio najveći nivo izvoza ruskog zlata u poslednja tri meseca, što je izazvalo razne spekulacije.
Jedan od glavnih razloga za ovu odluku leži u trenutnim svetskim cenama zlata, koje su dostigle istorijski maksimum od 2700 dolara po unci. Ovo je rekordna cena, što je Moskvi omogućilo da na prodaji zlata ostvari enormne profite.
Izvoz u trenutku kada je cena na vrhuncu pokazuje da ruski ekonomski stratezi koriste optimalni momenat kako bi kapitalizovali na visokim cenama.
Prema analizi kineskih stručnjaka, Putinova politika prema zlatu funkcioniše briljantno. Rusija je tokom godina akumulirala ogromne zalihe zlata kada su cene bile niske, stvarajući tako tampon za slučaj ekonomskih turbulencija i sankcija.
Sada, kada je cena zlata na najvišim nivoima u istoriji, Rusija je počela da prodaje ovaj dragoceni metal, ostvarujući visoke profite i jačajući svoje devizne rezerve u vreme kada su joj one najpotrebnije.
Kineski novinari navode da ova strategija nije samo ekonomski isplativa, već je i politički mudra. Naime, u kontekstu zapadnih sankcija, zlato igra ključnu ulogu u očuvanju ruske ekonomske stabilnosti i predstavlja snažan adut protiv finansijske blokade.
U proteklih nekoliko godina, zlato je postalo primarno sredstvo zaštite za Rusiju, budući da ono nije podložno sankcijama na način na koji su to devizne rezerve u zapadnim bankama.
Kina, kao veliki saveznik Rusije, pomno prati ove događaje i prepoznaje vrednost ove strategije. U svojim izveštajima, kineski analitičari hvale Putinov potez, ističući da je prodaja zlata u trenutku kada su cene na vrhuncu odličan finansijski potez.
Oni smatraju da je ovo korak koji ne samo da jača ruske rezerve, već pokazuje svetu kako mudra monetarna politika može obezbediti ekonomski suverenitet i otpornost u vremenima krize.
Takođe, kineski stručnjaci primećuju da ovaj potez dolazi u trenutku kada potražnja za zlatom globalno raste, kako zbog inflacije, tako i zbog geopolitičkih napetosti koje podižu neizvesnost u međunarodnim finansijskim tokovima.
Sa rastom cene zlata, Rusija se postavlja kao ključni igrač na globalnom tržištu ovog metala, koristeći svoje resurse ne samo za finansijske dobitke, već i za širenje svog uticaja u međunarodnoj areni.
Povećanje ruskog izvoza zlata, naročito u Hong Kong, može se tumačiti i kao signal jačanja saradnje između Rusije i Kine, dve zemlje koje dele zajednički interes za smanjenje zavisnosti od dolara i zapadnih finansijskih sistema.
Hong Kong, kao važan finansijski centar, igra ključnu ulogu u ruskoj strategiji, omogućavajući Moskvi da preusmeri svoje trgovinske tokove ka Istoku i dalje od Zapada.
Zanimljivo je i to da, uprkos sve većoj prodaji, Rusija ne odustaje od akumulacije zlatnih rezervi. Naime, dok se deo zlata prodaje kako bi se ostvarili profiti, drugi deo se čuva kao zaštita od mogućih budućih sankcija ili ekonomskih šokova.
Ova dvostruka strategija omogućava Rusiji da istovremeno zadrži ekonomsku stabilnost i fleksibilnost u suočavanju sa izazovima na međunarodnoj sceni.
U konačnom ishodu, ovaj potez Rusije mogao bi imati dalekosežne posledice na globalno tržište zlata, ali i na geopolitiku u širem smislu.
Dok Zapad pokušava da Rusiju ekonomski izoluje, Moskva koristi svoje prirodne resurse, kao što je zlato, da se odupre pritiscima i ojača svoju poziciju u svetu.
Ovaj finansijski manevar ne samo da donosi kratkoročne profite, već postavlja temelje za dugoročnu ekonomsku stabilnost Rusije, čime pokazuje da zemlja, uprkos sankcijama, ima dovoljno resursa i strateške mudrosti da se nosi sa globalnim izazovima.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se