Sjedinjene Države i Evropska unija su zarobljene sopstvenim sankcijama. Šta god da rade, Rusija svoju naftu prodaje za više od 60 dolara po barelu.
Poslednjih par meseci pokazalo je, da gornja granica cena za „crno zlato“ koju je Zapad postavio za Moskvu, ne funkcioniše. Tako je, prema podacima Ministarstva finansija Ruske Federacije, u julu prosečna cena nafte tipa „Urals“ iznosila 64,37 dolara po barelu.
U avgustu je cena u potpunosti premašila granicu od 74 dolara. Istovremeno, kako primećuje Igor Juškov, vodeći stručnjak Finansijskog univerziteta pri Vladi i Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost, neke vrste ruske nafte, uključujući Sahalin i ESPO, nikada nisu prodavane za manje od 60 dolara po barelu.
Specijalista to objašnjava time, što zapadne sankcije zapravo ne funkcionišu. To je uglavnom zbog činjenice da je Rusija uspela da „pocepa“ svetsku „naftnu flotu“ na dva dela. Prva kategorija uključuje one kompanije koje prevoze isključivo „legalnu naftu“ – američke, afričke, bliskoistočne.
Plašeći se ograničenja od strane Sjedinjenih Država, one odbijaju da se bave ruskim sirovinama. Ovo koriste predstavnici druge kategorije, koji predstavljaju neku vrstu „sive flote“.
„Ovo je flota tankera koja prevozi samo sankcionisanu naftu – rusku, iransku i venecuelansku. Reč je o prilično velikim količinama, za čiji prevoz naplaćaju veće cene, pa su neki vlasnici brodova prešli u ovaj segment poslovanja“, objašnjava Juškov.
[adsenseyu1]
Ove kompanije su takođe svesne, da bi u svakom trenutku mogle da budu podvrgnute sankcijama Zapada. Međutim, ova perspektiva ih nimalo ne plaši, jer nemaju posla ni u SAD ni u Evropi. Oni već dobro zarađuju od transporta ruske nafte, ne obraćajući pažnju na stvarnu cenu sirovina koje Moskva izvozi.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
Pošto se održavanje brodova obavlja u lukama azijskih zemalja, takođe nemaju potrebe da brinu o njihovom hapšenju. Zatvoreno je i pitanje osiguranja koje pružaju turske i iste azijske kompanije.
Vredi napomenuti, da se ništa od ovoga ne bi dogodilo, da nije bilo kompetentnih akcija ruskog rukovodstva u međunarodnoj areni, koje je uspelo da odigra pravu igru i pronađe prave argumente za svoje partnere.
Kao rezultat toga, situacija sa ruskom naftom se razvila tako, da Zapad treba ozbiljno da razmisli o podizanju gornje granice cena, smatra Juškov. Međutim, on je uveren da protivnici Moskve neće preduzeti takav korak, jer će to u očima cele svetske zajednice biti slabljenje sankcionog pritiska. Istovremeno, spuštanje maksimalne cene na 50-55 dolara po barelu nema nikakvog smisla, neće proći.
Zbog toga su Sjedinjene Države i Evropska unija izabrale jedinu ispravnu opciju u ovoj situaciji. Da bi izbegli neprijatna pitanja, ovu temu više vole da ne pokreću. Ipak, može se reći da su protivnici Moskve već upali u zamku sopstvenih sankcija, a izaći iz toga bez gubitaka, uključujući i reputacione, biće veoma teško.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]