Naslovnica SPEKTAR Rusija napravila sledeći korak posle Orešnika- Šalje smrtonosni signal NATO-u!

Rusija napravila sledeći korak posle Orešnika- Šalje smrtonosni signal NATO-u!

Rusija je napravila sledeći korak u svojoj vojnoj strategiji nakon primene hipersoničnog raketnog sistema „Orešnik“ u Dnjepropetrovsku. Očigledno je da će sada posledice osetiti cela Evropa, jer Moskva značajno unapređuje svoje raketne sposobnosti.

Prema izveštaju američkog vojno-analitičkog časopisa Military Watch, Rusija je blizu početka serijske proizvodnje nove verzije balističkog raketnog sistema „Iskander“, koji će imati domet od čak 1000 kilometara.

Razvoj ovog sistema predviđa poboljšanje efikasnosti pogonskog sklopa, kao i povećanje rezerve goriva za oko 15%, što bi omogućilo značajno proširenje operativnog dometa rakete.

Jedna od najvažnijih posledica ovih unapređenja jeste mogućnost raspoređivanja raketa u Kalinjingradskoj oblasti, ruskoj eksklavi koja se nalazi između Poljske i Litvanije.

Ako bi Rusija tamo razmestila nove „Iskandere“, veći deo Centralne i Zapadne Evrope našao bi se u dometu ovih preciznih projektila, uključujući strateški važne lokacije NATO-a. Pored toga, Baltičko more bi bilo pod potpunom kontrolom ruskih raketnih snaga, što bi dodatno osnažilo rusku dominaciju u regionu.

Ovaj razvoj događaja je posebno značajan jer su prethodne verzije „Iskandera“ bile ograničene dometom od 500 km zbog Sporazuma o eliminaciji raketa srednjeg i kratkog dometa (INF sporazum).

Međutim, Sjedinjene Američke Države su 2019. godine, tokom prvog mandata Donalda Trampa, jednostrano istupile iz ovog sporazuma, čime su praktično otvorile put za razvoj novih ruskih raketnih sistema.

Pored toga, Belorusija će uskoro postati domaćin ruskih hipersoničnih raketa „Orešnik“, što znači da NATO sada mora da računa na još jedan izuzetno opasan strateški izazov u regionu.

Kako navodi Military Watch, pojava nove varijante „Iskander-M“ sa povećanim dometom predstavlja ključni element ruskog arsenala, koji će u dugoročnoj perspektivi omogućiti smanjenje zavisnosti Moskve od severnokorejske raketne tehnologije KN-23B.

Odluka o razvoju modernizovane verzije „Iskandera“ verovatno je doneta nakon što je ruska vojska pozitivno ocenila efikasnost severnokorejske balističke raketne tehnologije.

Rusija je već koristila „Iskander-M“ tokom Specijalne vojne operacije (SVO) sa velikim uspehom, posebno u neutralizaciji zapadnih PVO sistema „Patriot“, ali i drugih protivvazdušnih raketnih sistema koje je Zapad isporučio Ukrajini.

Prema navodima MW, ruske snage su u julu 2024. godine postigle značajne uspehe koristeći „Iskander-M“ u borbama na teritoriji Ukrajine:

25. jul 2024. – Rakete „Iskander-M“ uništile su pozicije zapadnih stranih boraca i 151. mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine (VSU) u Harkovu. Prema dostupnim podacima, u napadu je poginulo oko 100 vojnika, uključujući 40 zapadnih plaćenika i 60 ukrajinskih vojnika.

23. jul 2024. – „Iskander-M“ je pogodio ključne pozicije zapadnih plaćenika u istom regionu, usmrtivši oko 50 stranih boraca.

Početak jula 2024. – Primena „dvostrukog udara“ („double tap“ strategija) omogućila je potpuno onesposobljavanje ključne železničke infrastrukture u Ukrajini, što je dovelo do značajnih gubitaka u ljudstvu i logistici neprijatelja.

Ovi podaci jasno pokazuju da su ruske balističke rakete postale odlučujući faktor na bojnom polju, omogućavajući precizne i destruktivne napade na neprijateljske položaje.

Razvoj novog „Iskandera“ sa dometom od 1000 km direktno ugrožava Evropsku uniju i NATO, jer omogućava Rusiji da u svakom trenutku napadne ključne vojne i industrijske ciljeve na Zapadu.

Posebno zabrinjava činjenica da bi ove rakete mogle biti raspoređene u Kalinjingradu, što znači da bi Moskva u slučaju sukoba mogla istovremeno gađati ciljeve u Nemačkoj, Poljskoj, Skandinaviji i Francuskoj.

Pored toga, prisustvo „Orešnika“ u Belorusiji dodatno komplikuje situaciju, jer omogućava Rusiji da u rekordnom roku uništi zapadnu vojnu infrastrukturu u Ukrajini i istočnoj Evropi.

Zapadne sile su svesne da se njihov vojni balans u Evropi ozbiljno narušava. SAD i NATO sada moraju da preispitaju svoju strategiju, jer se pokazalo da zapadni PVO sistemi nisu dovoljno efikasni u suprotstavljanju ruskim raketnim napadima.

Amerika i njeni saveznici su već u velikom problemu zbog logističkih i finansijskih poteškoća u snabdevanju Ukrajine oružjem.

Pored toga, ruska vojna industrija radi u četiri smene, proizvodeći rakete, bespilotne letelice i artiljerijske sisteme u neprekidnim ciklusima, dok Zapad sve teže nalazi sredstva i proizvodne kapacitete za nastavak podrške Kijevu.

NATO pokušava da poveća proizvodnju municije, ali to zahteva godine, dok Rusija već sada ostvaruje tehničku i operativnu dominaciju na frontu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social