Rusija modernizuje tri stuba svoje strateške trijade. Strateškoj avijaciji je nedavno dat podstrek, sa svim ruskim avionima radikalno modernizovanim novim funkcionalnostima.
Ruska vazduhoplovna industrija Tupolev, gigant u tom sektoru, potpisala je ugovor sa Ministarstvom odbrane za “radikalno“ modernizovanje njihovih strateških bombardera Tu-95MS, kako bi zadovoljili MSM standard. Tu-160 i Tu-22M3 se takođe modernizuju kako bi ih pretvorili u Tu-160M2 i Tu-22M3M.
[adsenseyu1]
Čitava flota će dobiti nove funkcionalnosti. Prvi supersonični bombarder Tu-95MSM će se vinuti u nebo krajem 2019. godine. General Valerij Gerasimov, načelnik Generalštaba ruskih oružanih snaga, istakao je da će avion dobiti novu avioniku i motore.
Elektronska oprema će uključivati samo komponente ruske proizvodnje. Tu-22M3M, Tu-160M2 i Tu-95MSM će biti naoružani novim krstarećim raketama dugog dometa koje su već prošle kroz testiranje i spremne su za masovnu proizvodnju.
https://youtu.be/GsozfhfCmPI
Sve u svemu, trenutno je oko 60 Tu-22M3M aviona u službi ruskih vazduhoplovnih snaga. Do 30 njih će biti nadograđeno na M3M varijantu. Nadogradnja je sveobuhvatna i uključuje novu avioniku, digitalnu radio-navigacionu opremu, novi komunikacioni paket, i novi, modernizovani, sistem za kontrolu oružja.
Za razliku od Tu-160 i Tu-95, on nije uključen u novi START. Sa brzinom krstarenja od 900 km na sat, njegov operativni domet je oko 7.000 bez dopunjavanja goriva.
Mogu se koristiti sve vrste oružja, uključujući krstareću raketu dugog dometa Kh-32 sa operativnim dometom od 1.000 km koja može da dostigne maksimalnu brzinu od preko 4 Maha u terminalnoj fazi njene komplikovane putanje. Raduga Kh-15 aero-balistička hipersonična raketa sa operativnim dometom od 300 km je oružje po izboru.
https://youtu.be/hyEm_DAsmOE
Tu-22M3M može nositi tri Kh-32 (svaka je težine oko šest tona) ili 122 lakših Kh-15 raketa. Tu-22M3 je nedavno testirao hipersoničnu raketu Kinžal.
Kako prenosi Rossiyskaya Gazeta, zvanični vladin izvor, verzija Tu-95MSM sa operativnim dometom od 7.000 km (10.000 km sa dopunjavanjem goriva u vazduhu) neće imati bombe. Za lansiranje će nositi samo precizno vođena oružja.
[adsenseyu1]
Njegovo glavno oružje je krstareća raketa Kh-55. Može nostiti njih šest interno, plus još deset njih pod krilima. Paket oružja može uključiti najnovije rakete Kh-101, od kojih je njih šest smešteno unutra a ostalih 16 se nosi spolja.
Domet rakete prevazilazi 5.000 km. Tu-160 i Tu-95MS su isporučili 66 raketnih udara protiv terorističkih meta u Siriji sa visokom preciznošću. Modernizovana verzija aviona će imati sposobnost da ponovo usmeri krstareće rakete nakon što je avion već u vazduhu. Rakete se mogu ponovo usmeriti kada su već na putu ka svojim ciljevima. To je nova sposobnost za rusku avijaciju.
Trenutno, operativna flota od 16 aviona u arsenalu Vazdušno-kosmičkih snaga (ranije poznatih kao vazduhoplovne snage) podvrgnuta je nadogradnji na raznim nivoima kako bi se povećao životni vek tih aviona i proširile njihove sposobnosti udara.
Modernizacija supersoničnih bombardera Tu-160 je u toku i trebalo bi da bude završena do 2030. godine, zajedno sa modernizacijom Tu-22M2M. Do sada je 2,8 milijarde dolara dodeljeno za prvu seriju strateških bombardera Tu-160. Postoje planovi za izgradnju 50 novih Tu-160M2 aviona po stopi od tri komada godišnje.
Modernizacija će obuhvatiti svaku komponentu, čineći ga potpuno novim bombarderom u svemu sem u imenu. Prema rečima stručnjaka, to će biti “potpuno novi avion sa novom kontrolom vatre i navigacionom opremom, naprednim sistemom elektronskog ometanja, novim kokpitom i motorima koji efikasnije koriste gorivo.“
Verzija Tu-160M2 će ući u serijsku proizvodnju između 2020. i 2021. godine, sa 60% svoje unutrašnje savremene opreme, uključujući i moderni stakleni kokpit. Novi motor NK-32 02 je dizajniran za ovaj unapređeni bombarder. Uz pomoć modernizovanog tankera za ponovno punjenje goriva Il-78, Tu-160 će moći da stigne do bilo koje tačke na planeti.
Svi modernizovani bombarderi će biti opremljeni sa specijalnim kompjuterskim podsistemom za sve vremenske prilike za precizno vođenje SVP-24. Taj sistem može funkcionisati čak i ako su GLONASS prijamnici ometeni. On omogućava “pucaj i zaboravi“ vođenje, omogućavajući pilotu da se koncentriše na suprotstavljanje pretnjama i pronalaženje novih ciljeva za napad. Vremenski uslovi i vreme dana postaju irelevantni faktori.
Webtribune.rs