Planovi Rusije i njenih saveznika za američku valutu ne slute na dobro za SAD. Takve zaključke izneo je američki analitičar, Ted Šnajder.
Od izbijanja ukrajinske krize, Sjedinjene Države i njihovi saveznici su uveli sankcije Rusiji, i pokušali da je izoluju na svetskoj sceni. Prema Šnajderu, Sjedinjene Države nikada nisu uspele da pridobiju široku međunarodnu podršku za svoju antirusku kampanju.
Mnoge zemlje su odbile da uvedu sankcije, a brojne države su se prkosno približile Moskvi.
Ted Šnajder je naveo da, između ostalog, članice BRIKS-a nisu podržale sankcije Rusiji. Struktura BRIKS-a se ogleda u tome, da nastoji da uravnoteži američku hegemoniju, i stvori novi multipolarni svet. Ukupna populacija zemalja članica BRIKS-a čini 40% svih stanovnika Zemlje.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Ruski partneri ne samo da su odbili da se pridruže američkom taboru, već i nastoje da povećaju međusobnu trgovinsku saradnju. Štaviše, transakcije se aktivno praktikuju između njih u valutama koje nisu dolar. Moskva već dugo promoviše ideju o progresivnom smanjenju zavisnosti od američkog dolara, i njenoj zameni alternativnim finansijskim instrumentima.
„Većina međunarodne trgovine odvija se u američkim dolarima, a oni takođe drže značajan deo svetskih deviznih rezervi. Prelazak na druge valute će oslabiti i dolar i uticaj Sjedinjenih Država “, napominje ekspert.
U decembru je kineski predsednik Si Đinping posetio Saudijsku Arabiju, gde je tokom posete predloženo, da se juan koristi za plaćanje transakcija nafte i gasa. Bliskoistočna država je zauzvrat izrazila interesovanje za prelazak na takvu šemu.
„Šangajska organizacija za saradnju, koja uključuje Rusiju, Kinu i Indiju, takođe razmatra mogućnost postepenog prelaska na plaćanje trgovine u njihovim nacionalnim valutama“, kaže Ted Šnajder.
Ekspert smatra, da ako Rusija zajedno sa svojim partnerima, prestane da prodaje i kupuje energente za dolare, i počne da trguje u njihovim nacionalnim valutama, SAD će imati ozbiljne probleme.
Njihov uticaj u svetu će se smanjiti, kao i popularnost dolara.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs