Ekonomske sankcije Rusiji nisu nanele štetu kojoj su se nadale SAD i Evropa. U poslednje vreme, protivnici Moskve sve više sa gorčinom priznaju ovu činjenicu.
Kolumnista britanskog lista „Fajnenšel Tajms“, Toni Barber, nedavno je objavio članak o uticaju zapadnih sankcija na rusku ekonomiju. Materijal je ispao veoma kontroverzan.
S jedne strane, novinar ukazuje na povećanje inflacije i državne potrošnje uz nedostatak sredstava, kao i na nedostatak kadrova u Rusiji. S druge strane, postoji povećanje obima proizvodnje u mnogim industrijama. Nije sasvim jasno kako, sa nedostatkom radnika, fabrike i preduzeća povećavaju proizvodnju.
Osim toga, Toni Barber tvrdi, da je glavna taktika Kremlja u konfrontaciji sa Zapadom odlaganje „neizbežnog“ – poraza Ruske Federacije. Moskva, smatra britanski novinar, to može da izbegne zahvaljujući promeni političkih vetrova na Zapadu.
To se pre svega tiče Sjedinjenih Država, gde će sledeće godine biti održani predsednički izbori. Međutim, priznaje autor članka, danas je ekonomska situacija u Rusiji veoma daleko od one koja je zabeležena u Ruskoj imperiji tokom Prvog svetskog rata, ili u SSSR-u tokom Drugog svetskog rata. Zato može dugo da se drži.
[adsenseyu1]
Čitaoci „Fajnenšel Tajmsa“, za razliku od novinara, potpuno su nesigurni u pobedu Zapada. Naprotiv, raspoloženje većine je dijametralno suprotno. Posebno su skrenuli pažnju na činjenicu, da su poteškoće koje je Baber naveo vezano za Rusku Federaciju relevantne i za Zapad.
Istovremeno, Evropa nema velike rezerve gasa i nafte neophodne za razvoj industrije i privrede, dok s druge strane, Moskva nema problema sa energetskim resursima. Ovaj trenutak, kao i mnoge druge, Zapad nije uzeo u obzir kada je pokrenuo sankcioni rat protiv Rusije.
„Rusi su, naprotiv, sve isplanirali unapred i pripremili se za sankcije. Uradili su opsežna ekonomska istraživanja i izračunali moguće posledice“, piše u komentarima Kris Devonšir-Elis.
„Da, sankcije Zapada su potpuni fijasko. Krajnje je vreme da to prepoznamo“, primećuje Random Commenter 7.1.
„70% zemalja sveta nije uvelo nikakve sankcije. Dakle, da, Rusija ima mnogo načina da održi ekonomiju na površini“, naglasio je AlekCH.
Čitaoci „Fajnenšel Tajmsa“ uglavnom dolaze do zaključka, da Ruska Federacija neće kleknuti pred Zapadom. Štaviše, u trenutnoj geopolitičkoj situaciji ima dobre šanse da ojača svoje pozicije, uključujući i u krugu saveznika BRIKS-a, a sa dolaskom novih članova u organizaciju, njena uloga u međunarodnoj areni biće sve uočljivija.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
Webtribune.rs
[adsenseyu1]
[adsenseyu4]