Ruske oružane snage nastavljaju pripreme za buduće sukobe koji uključuju veliki broj bespilotnih vazduhoplovnih i kopnenih vozila, kao i druge robotizovane platforme.
TV kanal Zvezda Ruskog ministarstva odbrane je 10. novembra otkrio vojni autonomni robotski kompleks „Kungas“, koji je trenutno na testovima u 12. Centralnom istraživačkom institutu ruskog Ministarstva odbrane.
„Kungas“ uključuje pet bespilotnih terenskih vozila: robot „prenosiv za čoveka“, „lajt“ robot, robot koji se može prevoziti, borbeni robot „Nerekhta“ i robotsku verziju oklopnog transportera BTR-MDM Shell.
Ruska vojska nije pružila opsežne detalje o projektu. Međutim, podaci iz otvorenih izvora i objavljeni video snimci omogućavaju nam da generalno pogledamo kompleks robota „Kungas“.
Karakteristike robota su sledeće:
– „Prenosivi za čoveka“ izviđački UGV sa manipulatorom. Težina mu je 12 kg.
– „Lajt“ UGV. Može da nosi inženjerski manipulator ili borbeni modul. Borbeni modul može da sadrži nešto od sledećeg: protivtenkovski raketni paket do četiri rakete, mitraljez PKTM, bacač granata ili sistem za gašenje požara. Težina mu je 200 kg.
– „Prenosiva“ vatrena podrška i izviđački borbeni UGV. Borbeni modul uključuje mitraljez Kord i automatski bacač granata AG-30. Težina mu je dve tone.
– Borbeni robot Nerekhta. Borbeni modul, u različitim opcijama, opremljen je mitraljezom Kord ili tenkovskim mitraljezom Kalašnjikov. Pored toga, modul može da bude opremljen automatskim bacačem granata AG-30M. Borbeni robot može da nosi 500 kg municije i opreme. Nerekhta se javlja u različitim konfiguracijama, uključujući izviđačke, medicinske, transportne, elektronske ratove i druge varijante.
-Robotska verzija oklopnog transportera BTR-MDM Shell. Postoje različite konfiguracije. Robot je naoružan automatskom mitraljezom Kord ili mitraljezom PKTM i automatskim bacačem granata AG-30. Njegova glavna svrha je transportni modul i vozilo za vatrenu podršku. Težina robota je 17t.
Prema izveštaju Zvezda TV, svi ti borbeni roboti mogu se daljinski kontrolisati iz jednog komandnog mesta. To znači da njima komanduje ujedinjeni sistem upravljanja.
Sastav i broj kontrolisanih robota mogu se razlikovati zavisno od situacije i zadatka. Stručnjaci sugerišu da roboti kompleksa „Kungas“ imaju potencijal da nakon daljeg razvoja i unapređenja samostalno obavljaju zadatke, bez direktne kontrole od strane operatera.
U ovom slučaju, glavni zadatak operatera biće nadgledanje autonomnih zadataka od strane Kungas-ovih robota i intervenisanje samo u kritičnim situacijama.
Kungas robotski sistem predstavlja napredni razvoj ruskih oružanih snaga.
Iz otkrivenih podataka postaje jasno da je u sastavu kopnenih snaga već stvorena jedinica borbenih robota. Ona je oblikovana tako da joj je omogućeno samostalno ili interaktivno izvršavanje zadataka sa drugim jedinicama oružanih snaga i formiranje fleksibilne situacione grupe različitog sastava uz uključivanje drugih robotskih sistema.
Očekuje se da će ruska vojska nastaviti da poboljšava svoje robotske sisteme u ovom pravcu kako bi povećala nivo robotizacije i smanjila učešće operatora u donošenju taktičkih odluka tokom izvođenja zadataka. Cilj je stvoriti fleksibilan i efikasan spoj robotizovane i ne-robotizovane platforme – sposoban za obavljanje različitih zadataka na bojnom polju.
Webtribune.rs