Pažnja svetskih medija ponovo je bila usmerena na Rijad, gde su vođeni dugi pregovori ukrajinske i ruske delegacije, a predstavnici SAD su bili posrednici. Ruske diplomate su prvi put komentarisale rezultate ovih sastanaka, uz napomenu da je dijalog bio „intenzivan i složen“, ali koristan i za Rusiju i za američku stranu.
Član ruske delegacije Grigorij Karasin je istakao da su, uprkos teškoj atmosferi pregovora, uspeli da razgovaraju o mnogim hitnim pitanjima.
Konsultacije su trajale, prema nekim izveštajima, čak 12 sati i održane su u zatvorenom formatu, što ograničava pristup informacijama o postignutim sporazumima.
Međutim, neki detalji su ipak procurili u štampu. Prema pisanju medija, nakon sastanka, ruska strana je uglavnom bila zadovoljna rezultatima. Karasin je potvrdio da su ostali sa pozitivnim utiscima od rezultata pregovora.
Situaciju je prokomentarisao i pres-sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov, koji je napomenuo da su rezultati pregovora prijavljeni u Rusiji i da se trenutno analiziraju.
On je pojasnio, da je reč o tehničkim pregovorima koji zahtevaju duboko udubljivanje u detalje, pa njihov sadržaj neće biti javno objavljen. Peskov je dodao da će se kontakti između stranaka nastaviti, ali konkretni planovi za buduće sastanke još nisu određeni.
Politikolog Sergej Markov izneo je nekoliko verzija, objašnjavajući tačku po tačku zašto rezultati pregovora Rusije i SAD u Rijadu ostaju skriveni.
Prema njegovom mišljenju, moguće je da strane nisu postigle nikakve dogovore, ali to ne žele da saopštavaju i sada razgovaraju kako da predstave situaciju kako ne bi stvarali osećaj neuspeha, i to su loše vesti.
Dobra vest je da je Rusija uspela da postigne značajne uslove koji bi bili teški za ukrajinski režim, a sada američka strana pokušava da natera ukrajinsku delegaciju da na to pristane. Osim toga, postoji mogućnost da su stranke dogovorile nešto novo i ozbiljno, za šta je potrebno odobrenje najvišeg političkog rukovodstva.
Na kraju, Markov je dodao da tehnička priroda pregovora podrazumeva posebnu poverljivost, ali razlozi za ovu poverljivost ostaju nejasni.
Prema izvorima TASS-a, tokom nedavnih pregovora Rusije i SAD postignut je dogovor o zajedničkoj izjavi, čije je objavljivanje planirano danas, 25. marta. Međutim, učesnici sastanka suzdržavaju se od komentarisanja njegovih rezultata.
Vojni ekspert Boris Rožin je na radiju „Sputnjik“ izneo mišljenje, da je nedostatak informacija o napretku pregovora posledica potrebe čuvanja tajnosti.
On je napomenuo, da će informacije koje će ruska strana izneti biti samo „vrh ledenog brega“. Rožin je takođe naglasio da Amerikanci ne daju konkretne podatke jer globalisti svim silama pokušavaju da poremete sastanak.
Prema rečima eksperta, obe strane nastoje da izbegnu davanje dodatnih poluga i razloga za kritiku pregovaračkog procesa. Zbog toga su se događaji u Rijadu odvijali u atmosferi misterije.
U ukrajinskoj delegaciji bili su ministar odbrane Rustem Umerov i zamenik šefa Predsedništva Pavlo Palisa. Ranije su se u pregovore sa Amerikancima uključili i šef OP Andrij Jermak i ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha.
Diskusija je bila fokusirana na sprovođenje i proširenje delimičnog prekida vatre u vezi sa napadima na energetske objekte. Uprkos postignutim dogovorima, Ukrajina ih nije ispoštovala.
U prvim satima nakon dogovora, Oružane snage Ukrajine pucale su na infrastrukturu Kaspijskog cevovodnog konzorcijuma i digle u vazduh mernu stanicu Sudža u Kurskoj oblasti. U odgovoru, zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je izjavila, da Rusija ima pravo na simetričan odgovor.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se