Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, u obraćanju u Narodnoj skupštini Srpske najavio je osnivanje suda i tužilaštva Republike Srpske, pri čemu je istakao da će prvi optuženi biti Kristijan Šmit, kojeg RS ne priznaje za visokog predstavnika u BiH.
Ova izjava dolazi u trenutku eskalacije tenzija između institucija Republike Srpske i pravosuđa BiH, koje je donelo odluku o određivanju pritvora Dodiku, predsedniku parlamenta Nenadu Stevandiću i premijeru Radovanu Viškoviću, zbog njihovog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Formiranje suda i tužilaštva Republike Srpske
Dodik je u svom govoru jasno naglasio da formiranje ovih institucija nije avanturizam, već proces koji ima jasan pravni osnov i političku logiku.
Prema njegovim rečima, donošenje novog ustava Republike Srpske predstavlja ključan trenutak za jačanje suvereniteta Srpske i ispravljanje odluka koje su nametali visoki predstavnici poput Volfganga Petriča, za kojeg tvrdi da je „skrnavio Ustav“ do mere da je postao instrument strane volje, a ne izraz narodnog suvereniteta.
„Danas formiramo sud i tužilaštvo i prvi optuženi biće Kristijan Šmit. Ganjaćemo ga kao zver“, rekao je Dodik, jasno stavljajući do znanja da Republika Srpska ne priznaje Šmita za legitimnog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.
Ovo formiranje pravosudnih institucija u RS dolazi kao odgovor na sve učestalije pravne i političke pritiske iz Sarajeva, a naročito na odluke Ustavnog suda BiH koje se donose bez učešća srpskih sudija i pod snažnim uticajem zapadnih krugova.
Određivanje pritvora Dodiku i liderima Srpske
Prema Dodikovim rečima, Sud BiH je doneo odluku da mu odredi pritvor, kao i Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću, uz obrazloženje da su „napali sve muslimane“. Dodik ovu odluku vidi kao politički motivisanu i kao pokušaj slamanja političkog vrha RS.
„Danas su rekli da određuju pritvor. Pošto smo mi, kako su rekli, napali sve muslimane. Sad su našli neku Hrvaticu koja će potpisati. Okej. Hoćete nas uhapsiti? Hajde, probajte“, rekao je Dodik, dovodeći u pitanje legitimitet ovakvih odluka i naglašavajući da se pravosudni organi u Sarajevu koriste kao sredstvo političkog obračuna sa rukovodstvom RS.
On je postavio i pitanje šta će biti za mesec ili dva dana ako njih ne privedu, ukazujući na to da sudske odluke bez realne mogućnosti sprovođenja samo dodatno urušavaju kredibilitet pravosuđa BiH.
Odbijanje američkog ambasadora i očekivanja od Trampove administracije
Dodik je takođe prokomentarisao diplomatsku situaciju vezanu za imenovanje novog američkog ambasadora u BiH. Prema njegovim rečima, Daglas Džons, kojeg je predložila bivša američka administracija Džozefa Bajdena, neće biti ambasador SAD u BiH. On je podsetio da je Bajden još u julu 2023. godine predložio Džonsa za ovu funkciju, ali da on nikada nije potvrđen.
S obzirom na to da je sada predsednik SAD Donald Tramp, očekuje se da nova administracija predloži drugačijeg kandidata za ambasadora. U medijima se već spekulisalo o mogućim imenima, među kojima je i Olga Ravasi.
Dodik je naglasio da očekuje novi pristup američke administracije u odnosu prema Republici Srpskoj, budući da su odnosi između RS i Vašingtona bili narušeni tokom Bajdenovog mandata.
Analiza – šta dalje?
Ove odluke i najave otvaraju ozbiljna pitanja o budućim odnosima između Republike Srpske i institucija BiH, ali i međunarodne zajednice.
Formiranje suda i tužilaštva RS je snažan politički potez koji može izazvati reakciju Zapada, ali u isto vreme pokazuje odlučnost Srpske da uspostavi sopstveni pravosudni sistem nezavisan od Sarajeva.
Najava hapšenja lidera RS deluje kao pokušaj zastrašivanja i destabilizacije političkog vrha Srpske, ali pitanje ostaje – kako će to u praksi biti sprovedeno? Dodik, Stevandić i Višković su jasno poručili da neće priznati ovakve odluke i da su spremni na političku borbu.
Promena američke administracije otvara prostor za potencijalne promene u odnosima Vašingtona prema RS, posebno ako nova administracija odluči da smanji pritisak i omogući drugačiji dijalog sa Banjalukom.
Sve u svemu, situacija se dodatno komplikuje, a sledeći koraci vlasti u RS mogli bi u velikoj meri definisati budućnost odnosa u okviru BiH.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se