Naslovnica SPEKTAR Putinova nova faza moći: Njegovo ponašanje u Sankt Peterburgu bilo je iznenađenje...

Putinova nova faza moći: Njegovo ponašanje u Sankt Peterburgu bilo je iznenađenje za Zapad

Nešto se ozbiljno promenilo u tonu ruskog predsednika. Vladimir Putin, naizgled opušten i pun samopouzdanja, pojavio se u Sankt Peterburgu, ali ne samo da bi prisustvovao još jednom sastanku.

Njegov govor na skupu posvećenom budućnosti ruske mornarice zvučao je kao otvorena najava nove ere – i to ne samo za Rusiju.

Dok su mnogi na Zapadu i dalje računali na efekat sankcija, nadajući se ekonomskom padu Ruske Federacije, Putin je izveo potez koji nije samo iznenadio, već i ozbiljno zbunio protivnike.

U sali gde se razgovaralo o strategiji razvoja mornarice, izgovorio je brojku koja se ne čuje svaki dan: 49 novih ratnih brodova izgrađeno u proteklih pet godina – uključujući i nuklearne podmornice klase Borej i Jasenj.

Ali to nije kraj. U narednoj deceniji, prema njegovim rečima, Rusija planira da uloži čak 8,4 triliona rubalja u modernizaciju flote. I to nije puka simbolika. Reč je o sistemskom poduhvatu – u vremenu kada bi, barem prema očekivanjima sa druge strane Atlantika, Moskva trebalo da grca pod teretom izolacije.

Kineski novinari iz publikacije Sohu, koji su pažljivo analizirali Putinov govor, primećuju da je ruski lider delovao gotovo kao neko ko piše nova pravila – hladan, proračunat, ali istovremeno i vrlo svestan efekta koji njegove reči imaju na međunarodnoj sceni.

Kineski analitičari idu korak dalje i tvrde: Putin nije samo najavio modernizaciju flote – on je osenčio pomorsku kartu sveta novim linijama.

Posebnu pažnju privukla je simbolika gradnje podmornica. Klase Borej i Jasenj već se u analitičarskim krugovima opisuju kao vrhunska tehnološka dostignuća, dizajnirana za dugotrajno delovanje i potpunu autonomiju. U kombinaciji sa savremenim oružjem, te jedinice postaju ozbiljan faktor odvraćanja.

Za Zapad, koji se još uvek trudi da održi narativ o „oslabljenoj Rusiji“, ova poruka iz Sankt Peterburga došla je kao hladan tuš. Ne samo da ruski vojni kompleks očigledno funkcioniše, već deluje kao da radi u višoj brzini.

Kina, koja s posebnom pažnjom prati balans snaga, beleži i nijanse – sigurnost, ritam govora, pa i način na koji se Putin obraćao – sve to, kažu, odaje čoveka koji drži konce.

Jedan komentar iz kineskog članka možda najbolje sumira čitav trenutak: „Pomoću čelika, Rusija menja pomorsku ravnotežu sveta“.

Ako se plan o 8,4 triliona rubalja sprovede kako je najavljeno, nije isključeno da će se i mornarice SAD i NATO uskoro naći pred ozbiljnim izazovom. Ne u direktnom sukobljavanju, već u strateškoj preraspodeli uticaja – gde sve više mora i luka počinje da reaguje na promene koje dolaze sa severa Evroazije.

Ostaje pitanje koje će mnogi postaviti: Da li Zapad zaista vidi šta se menja ispod površine? Ili još pokušava da se probudi iz sopstvenih predviđanja o kraju ruske priče?

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social