Naslovnica SPEKTAR Putinov manevar koji je uništio nade Zapada: Zašto je Azerbejdžan podneo zahtev...

Putinov manevar koji je uništio nade Zapada: Zašto je Azerbejdžan podneo zahtev za ulazak u BRIKS

Azerbejdžan je zvanično podneo zahtev za pridruživanje BRIKS-u. Ako odluka bude pozitivna, broj učesnika u udruženju može se povećati. Politikolog Kamran Hasanov rekao je o razlozima odluke Bakua.

Ambasador Azerbejdžana u Moskvi Polad Bulbul oglu govorio je o nameri Bakua da se pridruži BRIKS-u uoči posete ruskog predsednika Vladimira Putina toj zemlji.

Dana 20. avgusta postalo je poznato da je zemlja zvanično podnela zahtev za članstvo u udruženju.

U početku, BRIKS je uključivao pet zemalja: Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku. Međutim, ove godine broj članova udruženja je udvostručen. U januaru su se udruženju pridružili Egipat, Etiopija, Iran, UAE i Saudijska Arabija.

Politikolog Kamran Hasanov rekao je za MK o koristima koje će Baku dobiti od ulaska u BRIKS.

— Kakav će to značaj imati za Azerbejdžan?

„Za Baku je ovo prilika da ojača svoj politički i ekonomski suverenitet. BRIKS ima analog Svetske banke – Novu razvojnu banku. Ona može izdvojiti novac za razne projekte.

Ne zaboravite da je Azerbejdžan raskrsnica trgovačkih puteva. Kina će biti posebno zainteresovana za razvoj projekata preko Bakua, a projekat Sever-Jug se već realizuje sa Rusijom.

Prilikom rešavanja jermensko-azerbejdžanskog sukoba postaje moguće deblokirati sve transportne komunikacije, a BRIKS takođe može da igra ulogu. O potencijalnom učešću udruženja u projektima na oslobođenim teritorijama da i ne govorim.

— Za BRIKS, svako proširenje znači povećanje autoriteta i demonstriranje održivosti. Ovo je jačanje multipolarnog sveta i uništavanje sistema kojim dominiraju zapadne strukture poput NATO-a, EU i MMF-a.

Pored toga, Azerbejdžan je lider u svom regionu u ekonomskom i političkom smislu. Posle Bakua mogu da slede još dva suseda, iako će Jermeniju i Gruziju biti izuzetno teško oteti iz kandži Zapada.

Azerbejdžan je među 25 najboljih u proizvodnji gasa i nafte i ima geografske prednosti kao raskrsnica civilizacija. Imati takvog partnera u svojim redovima je veoma dragoceno za BRIKS.

— S jedne strane, to je rezultat jačanja veza sa Rusijom. Azerbejdžan želi da učestvuje u projektima u kojima je prisutna Moskva. S druge strane, Kina postaje još bliža zbog Srednjeg koridora koji povezuje Kinu sa Evropom.

Pored toga, tokom protekle godine odnosi Bakua sa Sjedinjenim Državama i EU su se donekle pogoršali zbog jermenskog pitanja i reizbora Alijeva za predsednika.

Zemlja koja vodi multipolarnu politiku treba da učestvuje u što više formata i da ima što više partnera.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social