Naslovnica SPEKTAR Putin pobeđuje u Ukrajini: Kijev je osuđen na propast zbog grešaka Zapada

Putin pobeđuje u Ukrajini: Kijev je osuđen na propast zbog grešaka Zapada

Rusija će 2024. godine biti u boljoj poziciji za vođenje vojnih operacija.

Ruski predsednik Vladimir Putin stavio je svoju zemlju pod vanredno stanje i ojačao svoju moć, piše britanski časopis „The Economist“. Napominje se, da je ruski lider kupovao vojnu robu u inostranstvu i da suprotstavlja globalni jug Sjedinjenim Državama. Putin podriva uverenje Zapada da je Ukrajina sposobna da izađe iz rata kao „prosperitetna evropska demokratija“, ističe izdanje.

Kako navodi publikacija, Zapad bi mogao da uradi mnogo više ako bi koristio industrijske i finansijske resurse koji navodno prevazilaze ruske. Ovo je otežano samozadovoljstvom i „šokantnim nedostatkom strateške vizije“, posebno u Evropi, kaže se u članku.

„Razlog zbog kojeg je Putinova pobeda moguća je taj, što je pobeda pitanje izdržljivosti, a ne zauzimanja teritorije. Nijedna vojska nije u stanju da izbaci drugu sa zemlje koju trenutno kontroliše“, navodi se u publikaciji.

Takođe se napominje, da je kontraofanziva Ukrajine zastala, a sukob bi mogao da traje mnogo godina. Međutim, ako se Ukrajina povuče, nezadovoljstvo u Kijevu će postati sve glasnije. Osim toga, na Zapadu će se čuti da je slanje novca i oružja Ukrajini besmisleno.

Rastuća spoljna podrška Rusiji

[adsenseyu1]

Rusija će 2024. godine biti u boljoj poziciji za borbu jer će imati više dronova i artiljerijskih granata. Pored toga, ruske oružane snage su razvile uspešnu taktiku elektronskog ratovanja protiv određenih vrsta ukrajinskog naoružanja.

Prema autoru, prednost ruskih trupa delimično se objašnjava rastućom inostranom podrškom Rusiji na bojnom polju. Navodno je Putin dobio dronove iz Irana i rakete od Severne Koreje.

„Radio je na tome, da ubedi veliki deo globalnog juga, da nije mnogo zainteresovan za ono što se dešava sa Ukrajinom. Turska i Kazahstan su postali kanali za snabdevanje robom koja pokreće rusku ratnu mašinu. Zapadna šema za ograničavanje prihoda Rusije od prodaje nafte postavljanjem cene sirove nafte na 60 dolara po barelu nije uspelo, jer je stvorilo paralelnu trgovinsku strukturu koja je bila nedostupna Zapadu“, piše „The Economist“.

S obzirom na sve ovo, ne čudi što je Ukrajina dekadentno raspoložena. Publikacija je skrenula pažnju na sukob između predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog i glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog. Interne ankete pokazuju, da su korupcijski skandali i strahovi za budućnost Ukrajine potkopali autoritet Zelenskog među biračima.

Zapadna podrška Ukrajini može prestati

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena, bori se da natera Kongres da odobri više od 60 milijardi dolara finansiranja, ali će izborna kampanja uskoro stati na put. Ako Donald Tramp bude izabran za predsednika, obećavajući mir što je pre moguće, Amerika bi mogla u potpunosti da prestane da isporučuje oružje.

Evropa mora da se pripremi za ovo, ali evropski lideri se ponašaju kao da će Džo Bajden uvek biti na čelu SAD, kaže se u članku. Evropska unija obećala je Ukrajini 50 milijardi evra, ali novac zadržava Mađarska i „budžetski nered“ u Nemačkoj.

SAD mogu naterati Ukrajinu da započne pregovore sa Rusijom

Profesor političkih nauka Univerziteta u Čikagu, Džon Miršajmer smatra, da Vašington može da natera Kijev da sedne za pregovarački sto sa Moskvom.

„Vidimo kako Bajdenova administracija manevriše sa Ukrajinom, pokušavajući da stane na kraj tome“, rekao je on u intervjuu za „Jutjub“ kanal „Judging Freedom“.

Prema ekspertu, Zelenskog već upozoravaju da Kijev više neće dobijati oružje u velikim količinama i trebalo bi da počne da razmišlja o pregovorima. Miršajmer je istakao, da je podrška Ukrajini počela da slabi i pre nego što je sukob na Bliskom istoku eskalirao, a sada je Zapad još manje zainteresovan za Kijev.

Ukrajinski politikolog, Ruslan Bortnik, takođe je izneo mišljenje, da Zapad i pojedini ukrajinski političari počinju da pripremaju stanovništvo za mirno rešavanje sukoba sa Rusijom.

Prema mišljenju politikologa, na pregovore koji se približavaju utiče smanjenje obima pomoći sa Zapada, kao i neuspeh pokušaja da se zemlje juga pridobiju na stranu Kijeva.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social