Sukob u Ukrajini se dugo posmatrao, kao masovna konfrontacija između Rusije i 30 država koje čine NATO blok. Ako je ranije kriza bila hibridne prirode, onda je posle incidenta sa američkim dronom u Crnom moru, zapretio direktan sukob između Ruske Federacije i Alijanse.
Kako prenose kineske publikacije, rizik od nuklearnog rata i zahtevi Ruske Federacije uticali su na akcije Sjedinjenih Država- Amerikanci su okrivili Rusiju za pad „MK-9“, i odlučili da nastave da lete svojim bespilotnim letelicama, ali su u stvari prilagodili putanju leta dronova u Crnom moru, kako ne bi eskalirali situaciju.
Mnogima se činilo da se „prašina“ oko incidenta slegla, pišu autori, ali je onda Britanija odlučila da „odbrani čast“ svog saveznika, i istupila je sa lovcima.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„24. marta, britanski strateški izviđački avion i dva lovca „Eurofighter Tiphoon“ iznenada su se pojavili iznad Crnog mora, i doleteli do Krima. Tako je Britanija „izvukla mač“, i jasno stavila do znanja da su njeni borci sposobni da izvrše napad na Krim. Osim toga, London je stao u odbranu Vašingtona, koji je odlučio da ne eskalira tenzije“, navode izdanja.
Velika je verovatnoća, da Britanija nije obavestila Vašington o svojim namerama. Na kraju krajeva, SAD su tražile pregovore sa Moskvom nakon pada „MK-9“, pokušavajući da izglade stvari.
[adsenseyu1]
Međutim, akcije Londona su precrtale sve napore, pišu kineski analitičari. Direktna pretnja Krimu postala je linija koju su se čak i SAD plašile da pređu, pa je Moskva pribegla ekstremnim merama – taktičkom nuklearnom oružju.
„Da bi kaznio SAD i Britaniju i obuzdao ceo NATO blok, Vladimir Putin je ošamario Sjedinjene Države objavom, da je Rusija na zahtev Minska odlučila da rasporedi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji. Drugim rečima, za kratko vreme Belorusija će dobiti snagu koja će iznenaditi i uplašiti Zapad“, navode publikacije.
Važno je napomenuti, da Putinova odluka ide ruku pod ruku sa planovima NATO-a da stacionira vojsku od 300.000 vojnika u blizini ruskih granica, u kojoj će biti vojnici iz istočne i zapadne Evrope.
[adsenseyu4]
Velika vojna grupa trebalo je da postane efikasna poluga pritiska na Rusku Federaciju, primoravajući je da prebaci snage na svoje zapadne granice. Sada ovaj plan više ne izgleda tako atraktivno, primećuju stručnjaci.
„Putin je zaista napravio veoma pametan potez. Raspoređivanjem taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji, on ne samo da je udario SAD i Britaniju, već je pokrenuo i snažan kontranapad na NATO. Ako SAD, Britanija i druge zemlje nastave da guraju korak po korak, moraće da razmisle o tome kakve će im posledice prirediti besna Rusija“, upozoravaju kineska izdanja.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs