Brzina naprednog ruskog naoružanja je takva da omogućava da se njihovi nosači razmeštaju u neutralnim vodama, odnosno nije neophodno da oni budu smešteni u blizini obala određene države, rekao je ruski predsednik.
Putin je podsetio da je, obraćajući se Federalnoj skupštini Rusije, predložio američkim partnerima da izračunaju brzinu naprednih ruskih kompleksa i njihov mogući domet.
„Ali postoji još jedan parametar, stručnjaci to treba da razumeju. Nisam rekao, ali mogu ovde da vam kažem prvi put. Oni treba da vide gde će se nalaziti nosači, već sam rekao da su to morski nosači – podmornice ili brodovi. Uz takvu brzinu i domet nema potrebe da se oni postavljaju u teritorijalnim vodama, čak ni u posebnoj ekonomskoj zoni određene države, mogu da se postave u neutralnim vodama, jednostavno u okeanu“, rekao je Putin.
[adsenseyu1]
„To niko ne zabranjuje – da se vojni brodovi i podmornice kreću tuda“, dodao je ruski predsednik.
Putin je istakao da ruska koncepcija upotrebe nuklernog oružja ne podrazumeva preventivni napad. „Imamo svoju strategiju, koncepciju upotrebe nuklearnog oružja, a ona ne podrazumeva preventivni napad“, rekao je Putin.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da između Rusije i SAD postoje uzajamne zamerke, ali da one nisu povod za izazivanje nove Karipske krize.
„Gledano u celini, imamo solidne kontakte na vojnoj liniji, na radnom nivou, imamo na čemu zajedno da radimo, i to rade stručnjaci“, rekao je Putin tokom susreta s predstavnicima ruskih informativnih agencija i štampanih medija.
Prema njegovim rečima, Rusija i SAD su u redovnom kontaktu. „U vezi sa Sirijom rade zajedno. Da, ima problema, oni stvaraju sve više i više tih problema, ali ima i mehanizama i instrumenata za zajednički rad na tim problemima“, naveo je Putin.
„Nadam se da će oni biti iskorišćeni kako bi se u svetu ne bi stvarale nove krize poput Karipske. Za to nema nikakvih osnova“, naglasio je Putin.
Ruski predsednik je negirao da je u toku žestoki sukob dva sistema, nalik onom koji je postojao tokom „Hladnog rata“.
„Postoje uzajamne zamerke, različiti pristupi rešavanju raznih problema, ali to nije povod da se stvar dovodi do nekakvog sukoba na nivou Karipske krize iz 60-ih godina prošlog veka“ dodao je Putin.
Rusija, prema njegovim rečima, to ne želi. „Ako neko tamo želi to, izvolite. Ja sam danas rekao šta će biti“, zaključio je ruski predsednik.
Obraćajući se Federalnoj skupštini Rusije Putin je danas rekao da će, ukoliko Vašington bude razmestio u Evropi rakete srednjeg i kratkog dometa, „to naglo zaoštriti situaciju u sferi međunarodne bezbednosti“. Prema njegovim rečima, to će biti ozbiljna pretnja za Rusiju koja će biti prinuđena da odgovori simetričnim i asimetričnim merama.
Avangard – adekvatan i asimetričan odgovor na američki PRO
Ruski predsednik je raketni kompleks „Avangad“ okarakterisao kao adekvatan i asimetričan odgovor na sistem protivraketne odbrane SAD.
„Potrebno nam je da odgovorimo adekvatno ili asimetrično, ali ozbiljno. Koji odgovor se može smatrati upravo takvim? To je ono što predstavlja ‘Avangard’. To je kretanje krstarećeg lebdećeg bloka u čvrstim slojevima atmosfere“, rekao je Putin.
On je objasnio zbog čega je tokom obraćanja Federalnoj skupštini Rusije uporedio sistem „Avangard“ s prvim veštačkim satelitom Zemlje. „S tačke gledišta zaštite bezbednosti to je potpuno ista stvar, apsolutno“, rekao je Putin i dodao da je lansiranje prvog Zemljinog satelita 1957. godine, s tačke gledišta zaštite bezbednosti, značilo da je SSSR dobio sredstva za prenos nuklearne municije ka teritoriji potencijalnog protivnika.
„To su balističke rakete. Time je započet čitav raketni program. On se, naravno, i ranije razvijao… Ali protiv balističkih raketa naši američki prijatelji su smislili PRO“, rekao je Putin.
Govoreći o sistemu „Avangard“, ruski predsednik je naglasio da je njegova brzina veća od 20 maha.
„I to je s tačke gledišta odbrambene sposobnosti za nas isto, apsolutno isto, kao i lansiranje prvog satelita“, naveo je ruski predsednik.