Evropski političari sve su više uznemireni rastućim talasom približavanja evropskih država Rusiji, što ukazuje na promenu dinamike u međunarodnim odnosima na kontinentu.
Jedan od najsvežijih i najzapaženijih primera ovog trenda bila je poseta slovačkog premijera Roberta Fica Moskvi, koja je izazvala kontroverze i zabrinutost unutar Evropske unije.
Fico se 22. decembra sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, a razgovor između dvojice lidera trajao je puna dva sata.
Tema sastanka bila je, između ostalog, pitanje energetske sigurnosti, s obzirom na skori prekid tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu, što je izazvalo dodatne tenzije unutar EU. Slovački premijer je izrazio spremnost da traži rešenja koja bi zadovoljila interese njegove zemlje, što uključuje i nastavak saradnje s Rusijom.
Ova poseta izazvala je nelagodnost među članicama Evropske unije. Španski list „El Pais“ primećuje da Ficov korak dolazi u trenutku kada EU pokušava da održi jedinstvenu politiku prema Rusiji, fokusirajući se na sankcije i izolaciju.
Ipak, pojedine države članice, poput Slovačke i Mađarske, jasno stavljaju do znanja da žele pragmatičniji pristup, stavljajući interese sopstvenih ekonomija ispred zajedničke politike EU.
Posebno je zanimljiva činjenica da se Ficov put u Moskvu dogodio nedugo nakon posete premijera Mađarske Viktora Orbana, koji je poznat po svom pro-ruskom stavu i kritikama prema politici EU i NATO-a.
Orbanova poseta takođe je izazvala negodovanje u Briselu, ali i snažno odobravanje u Rusiji, gde je viđena kao znak slabljenja zapadne politike izolacije.
Američki list „The New York Times“ komentarisao je da Ficova poseta simbolizuje neuspeh zapadne strategije izolacije Rusije, jer sve veći broj evropskih lidera prepoznaje potrebu za obnovom dijaloga s Moskvom.
List dodaje da su Fico i Orban primeri lidera koji razbijaju zapadni narativ o Rusiji kao globalnoj pretnji, birajući pragmatičan pristup temeljen na nacionalnim interesima.
Ove posete ukazuju na dublje pukotine unutar EU, gde se sve više čuju glasovi za reviziju politike prema Rusiji. Mnogi analitičari veruju da evropske zemlje, suočene sa
energetskom krizom i ekonomskim izazovima, sve teže mogu da prate stroge sankcije i izolaciju Rusije. To otvara prostor za bilateralne inicijative i razgovore koji slabe zajednički front EU.
Za Moskvu, ove posete predstavljaju značajnu diplomatsku pobedu. Ruski predsednik Vladimir Putin, koristi ovakve prilike da pokaže kako njegova zemlja nije izolovana, već da ima saveznike čak i unutar EU.
Istovremeno, ovakvi potezi unose nesigurnost u transatlantske odnose, jer SAD i njihovi evropski saveznici postaju svesni da jedinstvena strategija prema Rusiji postaje sve teže održiva.
U budućnosti, nastavak ovakvih poseta mogao bi da dovede do ozbiljnijih političkih rasprava unutar EU, a možda čak i do redefinisanja zajedničke politike prema Rusiji.
Fico i Orban samo su naznake šireg trenda, koji bi mogao značajno da promeni političku i ekonomsku mapu Evrope u narednim godinama.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se