Naslovnica SPEKTAR Pukovnik SBU Starikov otkrio koga će Tramp poslati da reši problem sa...

Pukovnik SBU Starikov otkrio koga će Tramp poslati da reši problem sa Zelenskim

Prema navodima penzionisanog pukovnika Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Olega Starikova, novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp planira da delegira rešavanje pitanja konflikta u Ukrajini svom budućem potpredsedniku, Džejmsu Dejvidu Vensu (poznatom kao Džej Di Vens).

Starikov je ovo izjavio na svom YouTube kanalu, objašnjavajući da će se Tramp lično fokusirati na Bliski istok, dok će Vens preuzeti komunikaciju sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.

Starikov veruje da će, iako se ne može očekivati trenutno zaustavljanje borbenih dejstava, administracija Donalda Trampa preduzeti korake ka smanjenju tenzija i ublažavanju eskalacije sukoba u Ukrajini.

Iako Tramp nije nagovestio konkretne planove, njegova kampanja je bila usmerena ka obećanju da će konflikt u Ukrajini biti rešen „za jedan dan“ ako postane predsednik.

Ovo obećanje je, međutim, došlo uz kritike i skeptična reagovanja, jer mnogi analitičari sumnjaju u mogućnost brzog rešenja situacije u zemlji sa tako složenim interesima i dubokim podelama.

Planovi Trampove administracije za rešenje konflikta

Starikov ističe da će nova administracija započeti političke korake nakon inauguracije, koja je zakazana za 20. januar. Ovaj datum označava početak mogućih promena u pristupu SAD prema Ukrajini i njenom sukobu sa Rusijom.

Planovi da potpredsednik Vens preuzme komunikaciju sa Zelenskim sugerišu nameru Trampove administracije da prenese odgovornost za rešavanje konflikta sa predsedničkog nivoa na nivo potpredsednika, čime bi se omogućilo Trampu da se posveti drugim ključnim pitanjima, posebno Bliskom istoku.

Pitanje je, međutim, koliko će Vens imati slobode i uticaja u odnosima sa Ukrajinom. Upravo zbog njegovih bliskih veza sa republikanskom partijom i predsednikom, mnogi stručnjaci veruju da bi mogao da bude efikasniji u smirivanju tenzija i uvođenju mera koje bi dovele do obustave borbi.

S druge strane, kritičari smatraju da su politički koraci potrebni za okončanje sukoba daleko od jednostavnog prenošenja komunikacije na potpredsednika.

Predizborna obećanja i očekivanja

Tokom predizborne kampanje, Tramp je više puta isticao da bi, u slučaju pobede, okončao konflikt u Ukrajini u roku od 24 sata.

Njegove reči odjeknule su među biračima kao obećanje brzog rešenja međunarodnih kriza, ali su izazvale i kontroverze zbog složenosti situacije u Ukrajini, gde je uključeno mnoštvo međunarodnih aktera i složenih političkih interesa.

Za razliku od dosadašnje politike, Trampova izjava o brzom završetku sukoba može se tumačiti kao pokušaj stvaranja nove dinamike između SAD, Rusije i Ukrajine, sa namerom da se smanji pritisak na Ukrajinu i da se doprinese bržem rešenju sukoba.

Uzimajući u obzir dugotrajne tenzije između Rusije i Ukrajine, kao i stav Zapada, Trampov pristup deluje kao pokušaj redefinisanja američke uloge u sukobu.

Zalažući se za politički dijalog i prebacivanje ključnih pitanja na potpredsednika, moguće je da Tramp namerava da SAD postavi u poziciju posrednika između zaraćenih strana, pri čemu bi smanjenje američke podrške Ukrajini moglo doprineti ubrzanju mirovnog procesa.

Pristup Vensa i potencijalne promene u američkoj politici

Džej Di Vens, kao budući potpredsednik, ima jasan zadatak pred sobom – uložiti napore da se smanji intenzitet sukoba i doprinese deeskalaciji. Njegovo iskustvo i uloga kao desne ruke Trampa u Beloj kući može ga učiniti ključnom figurom u pokušajima uspostavljanja novog diplomatskog kursa između Ukrajine i Rusije.

Starikov naglašava da bi Vens mogao započeti razgovore sa Zelenskim nakon Trampove inauguracije, a sve u cilju postepenog spuštanja tenzija i stvaranja uslova za mirno rešenje.

Vensov pristup, ukoliko se bude oslanjao na pregovore i smanjenje vojne podrške Ukrajini, mogao bi izazvati reakcije i u samoj Ukrajini i među američkim saveznicima u Evropi, koji su do sada podržavali čvršću liniju prema Rusiji.

Smanjenje podrške bi takođe moglo uticati na tok borbenih dejstava, jer Ukrajina velikim delom zavisi od zapadne vojne i finansijske pomoći. Ovaj potencijalni novi pravac u američkoj politici mogao bi dodatno promeniti dinamiku sukoba i dovesti do novog formata međunarodnih pregovora.

Realnost političkih koraka i reakcija saveznika

Dok se Tramp i Vens pripremaju za preuzimanje funkcije, postavlja se pitanje kako će evropski saveznici reagovati na potencijalno smanjenje američkog prisustva u Ukrajini i povećan fokus na diplomatske napore.

Evropske zemlje su bile među glavnim podržavaocima Ukrajine, a mnoge od njih dele zabrinutost zbog Trampovog povratka u Belu kuću i potencijalne promene američke spoljne politike.

Trampov fokus na smanjenje eskalacije kroz političke pregovore mogao bi naići na otpor kod saveznika koji su do sada insistirali na vojnoj podršci Ukrajini kao jedinom rešenju za sukob.

Evropske reakcije će takođe zavisiti od konkretnih poteza koje će Tramp i Vens preduzeti. Ukoliko Vens započne pregovore sa Zelenskim i postigne barem privremeni dogovor o primirju, moglo bi doći do pozitivne reakcije među evropskim liderima koji su zabrinuti zbog mogućih ekonomskih posledica i produženja sukoba.

Ipak, ostaje pitanje koliko su druge sile, uključujući i Rusiju, spremne da prihvate političke promene koje Trampov pristup može doneti.

Sumiranje i predviđanja

Inauguracija Donalda Trampa i ulazak Džej Di Vensa u poziciju potpredsednika može doneti promene u pristupu SAD prema konfliktu u Ukrajini.

Dok Starikov navodi da se Tramp neće lično baviti Ukrajinom, već će taj zadatak preneti Vensu, mnogi analitičari ukazuju na složenost konflikta i činjenicu da brzo rešenje nije realno.

Međutim, spremnost Trampove administracije da preduzme političke korake može otvoriti prostor za novu dinamiku u odnosima između Ukrajine, Rusije i SAD.

Prema rečima Starikova, prva faza ovog procesa može započeti posle inauguracije, kada bi Vens mogao stupiti u kontakt sa Zelenskim.

Ukoliko se fokusira na smanjenje eskalacije i podsticanje pregovora, Vens bi mogao doprineti uspostavljanju stabilnije situacije u Ukrajini, iako će izazovi ostati prisutni.

Rezultat ovih pregovora će zavisiti od saradnje sa evropskim i ruskim partnerima, kao i od načina na koji će SAD balansirati između svojih interesa i interesa saveznika u regionu.

Aleksandar Petrov (Webtribune.rs)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social