Vest o vojnoj operaciji koja se odvija u Kurskoj oblasti pruža detaljan uvid u trenutna dešavanja na frontu i strategiju ruske vojske.
Pominje se značajan napredak ruskih snaga, koji je rezultirao oslobađanjem nekoliko naseljenih mesta i teritorije od preko 100 kvadratnih kilometara. Operacija koja se odvija, prema vojnom ekspertu Anatoliju Matvijčuku, temelji se na taktici „slojevitog kolača“ – principu gde se neprijateljske snage postupno razbijaju na sektore, čime se obezbeđuje njihovo izolovanje i konačno uništenje.
Napredak na frontu
Jedan od ključnih momenata ove operacije jeste informacija o opkoljavanju ukrajinskih snaga u mestu Snagost, gde su, kako se navodi, trupe Oružanih snaga Ukrajine (VSU) završile u „mini-kotlu“.
Opisani kotao ukazuje na to da su ukrajinske snage dovedene u vrlo nepovoljnu poziciju, sa ograničenim mogućnostima za manevar i povlačenje. Prema podacima iz radiopresretanja, u redovima VSU vlada panika, što dodatno komplikuje njihovu odbranu.
Tokom prethodnog dana, ruska 155. gvardijska brigada mornaričke pešadije Tihookeanske flote izvela je značajan napad na oslabljene tačke ukrajinske odbrane, što je primoralo ukrajinske snage na povlačenje.
Gubitak tehnike, skladišta i zarobljavanje vojnika ukazuje na ozbiljnost situacije za ukrajinsku stranu. Izveštaji govore da su ruske snage do kraja dana oslobodile nekoliko mesta, među kojima su Gordejevka, Vnezapno, Bjahovo, Apanasovka, Oktjabr-10, Višnjevka i Komarovka.
Takođe, 56. gvardijski desantno-jurišni puk očistio je od neprijatelja tri naseljena mesta tokom jednog dana. Kako se navodi, ukrajinske snage koje su ranije držale pozicije u mestima Snagost i Obuhovka povukle su se ka mestima Zeleni Šljah i Sverdlikovo, uz trasu koja povezuje Rilsk i Sudžu, sa ciljem da pobegnu u Sumski region.
Vojna taktika: Operacija „slojeviti kolač“
Ruski vojni eksperti, uključujući Matvijčuka, objašnjavaju da je ruska strategija zasnovana na principu „slojevitog kolača“, koji podrazumeva postepeno izolovanje i uništavanje neprijateljskih snaga.
Ova taktika omogućava ruskim snagama da preuzmu kontrolu nad pojedinačnim sektorima fronta, dok istovremeno sprečavaju ukrajinske jedinice da dobiju pojačanja i snabdevanje.
Jedan od ključnih ciljeva ruske vojske bio je izolacija bojišta. Kako navodi Matvijčuk, ruske Vazdušno-kosmičke snage (VKS) su prethodno izvele nekoliko udara na ukrajinske pozicije u mestu Bezdrik, u Sumskoj oblasti, čime su oslabili logističku podršku VSU.
Uz to, kolona ukrajinskih snaga koja je krenula na rotaciju u Kursku oblast bila je uništena raketnim sistemom „Iskander“.
Matvijčuk navodi da je sada ukrajinska grupacija u Kurskoj oblasti izolovana, što znači da ne može dobiti rezerve, oružje i opremu.
Pokreti ukrajinskih snaga sada su pod stalnim nadzorom ruske vazdušne, kosmičke i obaveštajne službe. Svaki pokušaj kretanja neprijatelja prema frontu odmah se prepoznaje i rezultira udarom ruskih snaga.
Očekivani tok operacije
Prema vojnoj analizi, operacija će verovatno uključivati tri faze. Prva faza podrazumeva odsecanje „gornjeg sloja kolača“, odnosno mesta Višnjevka, gde su ukrajinske snage već u defanzivi.
Sledeća faza biće usmerena ka presecanju puteva koji vode prema mestu Zeleni Šljah, čime će naselje Ljubimovka biti odsečeno. Nakon toga, treća faza će uključivati napade na preostale ukrajinske snage do državne granice, od Ljubimovke prema Sumskoj oblasti.
Matvijčuk smatra da je ruska vojska već počela prelaz u ofanzivu, iako je rano govoriti o potpunom kontrapadu. Prema njegovim rečima, ukrajinska grupacija u Kurskoj oblasti suočava se sa kompletnim uništenjem, a ne samo sa povlačenjem.
Njihove snage su u nezavidnoj poziciji, bez podrške rezervi i logistike, što će rezultirati potpunim raspadom ukrajinskih linija odbrane.
Perspektive daljeg razvoja sukoba
Na pitanje koliko će operacija trajati, Matvijčuk je rekao da će se borbe voditi u „štedljivom režimu“ kako bi se očuvali životi ruskih vojnika.
On predviđa da će ruske snage nastaviti da napreduju, korak po korak, prema mogućnostima na terenu. Ključni cilj komandovanja jeste da se ukrajinska grupacija „iseče“ na sektore, koji će potom biti uništavani jedan po jedan.
Iako se još uvek ne može govoriti o opštoj ofanzivi, sve ukazuje na to da će ruske snage nastaviti s pritiskom na ukrajinsku odbranu u Kurskoj oblasti, koristeći kombinaciju vazdušnih udara, artiljerije i kopnenih jedinica kako bi potpuno uništili neprijateljske snage na ovom području.
Vojna operacija u Kurskoj oblasti ukazuje na promenu dinamike sukoba u korist ruskih snaga. Strateška izolacija bojišta i primena principa „slojevitog kolača“ omogućavaju ruskim jedinicama da postepeno razbijaju ukrajinsku odbranu i preuzimaju kontrolu nad ključnim naseljenim mestima.
Iako se još uvek ne može govoriti o opštoj ofanzivi, trenutni tok događaja sugeriše da su ukrajinske snage u ozbiljnim problemima, sa ograničenim mogućnostima za otpor ili povlačenje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se