Američka vojska je izrazila zabrinutost zbog izveštaja u vezi sa puštanjem u rad ruskih borbenih presretača MiG-31 opremljenih nuklearnim raketama Kinžal, tvrdi vojni portal militarywatchmagazine.
Nekoliko viših zvaničnika Pentagona je istaklo da su SAD nezaštićene protiv hipersoničnog oružja ruske proizvodnje. Na primer, američka vojska nije sposobna da se nosi sa oružjem koje ima brzinu veću od 3 Maha, dok nove ruske rakete dostižu 5 Maha, 10 Maha, pa čak i 20 Maha.
[adsenseyu1]
Citirani od strane Military Watch-a, viši vojni zvaničnici takođe ističu da SAD čak nisu u stanju da nadvladaju sovjetske rakete SCUD, koje su proizvedene mnogo pre hipersonične “porodice.“
Ovo je u suprotnosti sa mejnstrim američkim standardnim razmišljanjem o ovoj temi. Mit o američkoj vojnoj superiornosti i američkoj izuzetnosti nije razotrkiven samo kroz Pirovu pobedu propraćenu taktičkim porazom na borbenim poljima stvarnog sveta, već je potvrđen i od strane penzionisanih bivših pripadnika vojske, bez obzira na čin.
S druge strane, MiG-31 je optimizovan da može da nosi teške rakete, dok je njegova velika preciznost idealan kandidat za instalaciju Kinžala. Lansiranje rakete se odvija na visini većoj od 10 kilometara. Zahvaljujući sistemu aerodinamičkog upravljanja, Kinžal može manevrisati i izbegavati opasna područja.
Raketa eliminiše mete na udaljenosti od oko 2.000 kilometara, što je van dometa bilo kog sistema vazdušne odbrane. One će se pokazati kao izuzetno važne kao sredstvo odvraćanja atlantističke agresije na Rusiju i njene strateške partnere, naročito u Levantu i Persijskom zalivu.
Ranije je zamenik ruskog ministra odbrane, Jurij Borisov, naglasio da je Kinžal neuporediv, nedostižan, i ima veliki potencijal na bojnom bolju, ili u bilo kom konfliktu. Glavne mete ovog oružja su veliki brodovi – nosači i borbeni brodovi – prednost na koju su brojni vojni stručnjaci već neko vreme upozoravali bi mogla postati zastarela doktrina. Kinžal može nositi nuklearnu glavu.
Da bi presreo Kinžal, antiraketni sistem Patriot PAC-3 bi morao da dostigne brzinu od 15 Maha, a u američkom arsenalu trenutno ne postoji takva raketa. Najbolje što PAC-3 može da učini je 4,5 Maha. Kinžal može pogoditi ne samo stacionirane, već i pokretne mete, poput ratnih brodova.
Većina informacija o ovoj raketi je trentno klasifikovana, iako je poznato da ona može nositi konvencionalnu ili nuklearnu bojevu glavu.
Stručnjaci ističu da za sada ni jedna zemlja na svetu nema na raspolaganju oružje koje se može porediti sa Kinžalom.
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]