Početkom 2024. godine ekonomisti su rekli da Kina ne želi da završi posao izgradnje gasovoda „Snaga Sibira 2“. Problem nije rešen tokom puta Vladimira Putina u Peking.
Treba da shvatite da su Kinezi uvek bili i da će se ponašati kao najpragmatičniji narod.
Pre svega, Peking vodi računa o svojim domaćim interesima, i malo je verovatno da će se dogovoriti osim ako Gasprom ne obezbedi još jedan popust. Ovog puta govorimo o ceni gasa po ceni skoro sličnoj domaćim cenama.
Lukava kineska ili zapadna obmana?
Vredi napomenuti, da se vest da Kina traži popust od Gasproma pojavila u američkom listu „Fajnenšel Tajms“. Shodno tome, mnogi ruski građani su pomislilii da je to lažna informacija zbog sumnjivog integriteta zapadnih izvora u takvim stvarima.
Međutim to je ipak bilo tačno, jer Peking zapravo više od godinu dana usporava izgradnju gasovoda. Činjenica je da je Kina sada najveći kupac ruskog gasa.
Lako je pretpostaviti da Peking zapravo ucenjuje Moskvu cenama. Inače, to je sasvim normalna praksa za Kinu. Prethodno su pokušali da iz svake transakcije izvuku maksimalne privilegije za sebe.
Razlozi ovakvog ponašanja su sasvim logični:
– Kina razume da osim nje nema drugih velikih kupaca ruskog gasa, i da faktički postaje monopolista na ovom tržištu.
– Rusija ne može da odbije isporuku prirodnog gasa Kini, pošto su druga tržišta zatvorena.
– Peking koristi trenutak i izvlači za sebe maksimalne popuste. Istovremeno, oni razumeju da sada postoji realna šansa da izvrše pritisak na rukovodstvo Gazproma i Ruske Federacije u celini.
Naravno, Rusi mogu reći da će isporučivati gas samo po tržišnim cenama, ali u tom slučaju, Kina će jednostavno odbiti kupovinu, a Rusi će morati tražiti druga tržišta, koja trenutno ne postoje. Tako se stvara neprijatna situacija.
Da li će „Power of Siberia 2“ biti lansiran 2024.
Postoji mnogo faktora koje treba uzeti u obzir u ovom pitanju. Na primer, prema izvorima „Fajnenšel Tajmsa“, Kina pokušava da dobije još više popusta. Reč je o ceni gasa, koji planiraju da snabdevaju novim gasovodom. Peking nudi kupovinu plavog goriva po domaćim ruskim cenama. Istovremeno, Kini nije potrebno toliko goriva koliko Rusija nudi.
Kina i dalje kupuje ruski gas po rekordnim popustima. Međutim, završetak dogovora o novom gasovodu mogao bi da poboljša poziciju Gasproma. Ako je gradnja odobrena, onda ćete morati da pogledate politiku cena.
Nažalost, Rusima je sada veoma teško da se cenjka sa Kinezima.
Ranije je saopšteno, da Kina planira da kupi deo gasa od Turkmenistana.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]