Sistem ranog upozorenja (SPRN), koji je Moskva ustupila Pekingu, bitno će povećati odbranu Kine, štiteći je od svakog mogućeg „strateškog iznenađenja“ SAD-a.
Ruski predsednik Vladimir Putin predstavio je planove na Međunarodnom debatnom klubu Valdaj. Rusija je nedavno uspostavila sličan sistem koji pokriva čitavu teritoriju.
Zaštita od neočekivanog napada
Stručnjaci su konstatovali da će novi kineski sistem sprečiti rizik od svakog neočekivanog napada Sjedinjenih Država, istovremeno napominjući da takav napad može postojati samo u teoriji.
Takođe tvrde da će sistem pre svega smanjiti rizik da Kina doživi „strateško iznenađenje“ od Sjedinjenih Država.
Značaj za Kinu
Sistem je istovremeno otvorio vrata za razvoj kineskih odbrambenih balističkih raketa i integrisanih antisatelitskih mogućnosti.
Ovaj sistem ranog upozoravanja posebno je važan za Kinu, čiji je arsenal mali u poređenju sa SAD-om i ona bi mogla da izgubi svoje oružje u potencijalnom napadu SAD-a.
Uz robusne sisteme ranog upozorenja, ona će moći da lansira rakete pre nego što neprijateljske bojeve glave pogode svoje mete. Pored toga, novi sistem će verovatno povećati konvencionalno odvraćanje od Kine.
Ako – kako se čini mogućim – ova sposobnost uključuje upozorenja o krstarećim raketnim napadima, to bi bilo još važnije za Kinu, koja je ozbiljno zabrinuta zbog mogućnosti američkog konvencionalnog napada. Krstareće rakete su glavno oružje za napad i stoga će sposobnost njihovog dovoljno brzog otkrivanja poboljšati ne samo kinesko nuklearno odvraćanje, već i konvencionalno odvraćanje.
Može li se promeniti globalna ravnoteža?
Posledice koje bi Kina imala na stratešku stabilnost nabavkom sistem ranog upozorenja imaće „mešoviti efekat“ na trougao SAD – Rusija – Kina.
Veća sposobnost izbegavanja strateških iznenađenja trebalo bi da poveća stratešku stabilnost između Sjedinjenih Država i Kine; međutim, protivraketna odbrana i sposobnosti ASAT [protivsatelitskog oružja] verovatno će je donekle potkopati uvođenjem nove nepredvidivosti u ravnotežu.
Istovremeno, prodaja oružja i razmena podataka između Rusije i Kine dodatno je ojačala rastući, de fakto vojni savez između zemalja, koji, sam po sebi, menja globalnu ravnotežu snaga.
Sistem bi takođe mogao da postane još jedan razlog zbog kog će Vašington pokušati da postigne buduće sporazume o naoružanju koji uključuju Kinu, zemlju koja želi da dostigne SAD i Rusiju u vojnom pogledu.
Webtribune.rs