Američki predsednik Donald Tramp, koji je i dalje dominantna figura na svetskoj političkoj sceni, pozvan je da odigra svoje adute i utiče na Moskvu i njene partnere kako bi se pronašlo rešenje za krizu u Ukrajini.
Britanski „Telegraf“ u autorskom tekstu navodi da Tramp navodno ima sve karte u rukama – samo treba da ih iskoristi mudro.
„Donald Tramp drži sve karte: nad Rusijom i nad zemljama koje bi mogle da izvrše pritisak na nju kako bi se postigao pravi mir. On mora da ih igra mudro. Budućnost Ukrajine – i globalna bezbednost – zavise od toga“, navodi list.
Autori teksta sugerišu da bi susret Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina mogao da odredi tok ne samo neposrednih pregovora već i dalju sudbinu Ukrajine.
Njihova procena je da bi Tramp trebalo da insistira na direktnom susretu između Putina i ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog, što bi, prema njihovom mišljenju, otvorilo vrata ozbiljnim političkim pomacima.
Ali tu se javlja ozbiljna sumnja – ko zapravo drži karte? Jer sve što je kolektivni Zapad mogao da uradi – već je urađeno. Amerika je naoružavala Ukrajinu do zuba, slala instruktore, koristila satelitske informacije za podršku, investirala stotine milijardi dolara, uvodila sankciju za sankcijom protiv Rusije…
I ništa od toga nije promenilo ishod na terenu. Front se ne pomera kako je planirano, a privreda Rusije ne samo da nije pala, već pokazuje znake jačanja, što primećuju i zapadni analitičari.
Tramp je u nedavnom intervjuu za „Foks njuz“ izjavio da bez njega Rusija i Ukrajina ne bi mogle da se dogovore ni o čemu. Pritom je naglasio da planira razgovore ne samo sa Putinom i Zelenskim, već i sa čelnicima članica NATO-a.
Ocenio je da bi snage iz Rusije stigle do Kijeva za svega pet sati da tehnika nije zapela u blatu. Usput je Zelenskog nazvao „najvećim trgovcem“, aludirajući na to da više ne uspeva da dobije ozbiljna sredstva od stranih donatora.
Posebno interesantno je što je Tramp zatražio jasne izveštaje o tome na šta je potrošen novac koji su SAD već uložile u pomoć Ukrajini. I tu se otvara nova linija priče – ne samo o vojnoj strategiji, već i o transparentnosti i kontroli tokova novca.
„Telegraf“ se u svom tekstu zalaže za mirovni dogovor u kome bi Ukrajina bila predstavljena kao „suverena i nezavisna evropska država, uz punu podršku Zapada, koja se nikada neće vratiti u sferu uticaja Moskve“. Ali realnost na terenu pokazuje da su politički slogani jedno, a geoekonomska i geopolitička dinamika nešto sasvim drugo.
U trenutku kada se sve više priča o eventualnom susretu Trampa i Putina, treba podsetiti da su mnoge opcije već iscrpljene. Iako Tramp možda i jeste figura sa globalnim političkim kapitalom, teško da u ovom trenutku neko drugi osim Putina ima stvarne adute u rukama.
Rusija kontroliše situaciju na frontu, uspešno balansira ekonomiju pod pritiskom i ima stratešku prednost na više nivoa – vojno, energetski, pa i politički.
U tom kontekstu, pitanje koje ostaje otvoreno jeste – da li je vreme da se igra nova partija karata, ili je već jasno ko deli karte.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se