Nekoliko američkih balističkih raketa, ispaljenih od strane Ukrajine, pogodilo je skladište municije oko 120 kilometara preko ruske granice u utorak rano ujutro, izazvavši dalje detonacije koje su nebo obojile crvenom bojom.
Sledećeg jutra, 10 britanskih krstarećih raketa pogodilo je okolinu sanatorijuma kojim upravlja Kremlj, a koji je očigledno korišćen kao vojna komanda, uništavajući jednu za drugom u gradu Marino, lociranom u ruskoj Kurskoj oblasti, oko 30 kilometara od tamošnje linije fronta.
Ova dva napada, prva koja je Kijev lansirao zapadnim raketama nakon dobijanja ovlašćenja od SAD i saveznika, pokazuju opseg vojnih ciljeva koji su sada dostupni Kijevu, piše Vol strit džurnal.
SAD i njegovi saveznici odobrili su upotrebu ovih moćnih i teško presretaljivih raketa u kritičnom trenutku za Ukrajinu, koja se teško bori da zadrži pozicije usred pojačane ruske ofanzive duž linije fronta od 1.280 kilometara.
Gađanje dublje u teritoriju pomoći će Ukrajini da uspori rusku ratnu mašinu pre nego što ona prebaci više trupa, zaliha i bombi na front gde su najopasnije.
Koliko će razlika nova sposobnost napraviti na frontu zavisi od toga koliko raketa Ukrajina dobije i kako efikasno ih koristi.
Ovlašćenje je stiglo kasno za Kijev, koji je prvi zahtev za napad unutar Rusije koristeći britansko oružje Storm Shadow i američke rakete ATACMS tražio ovog proleća. Već je imao dozvolu za lansiranje artiljerije manjeg dometa na Rusiju.
Američka opreznost u odobrenju upotrebe rakete, što su objasnili strahom od eskalacije, dalo je Moskvi vremena da premesti neke od najvrednijih ciljeva – kao što su avioni i helikopteri – van dometa.
To je samo po sebi bilo pozitivna stvar za Ukrajinu, rekli su vojni analitičari, jer što je ruska oprema dalje od fronta, to više vremena je potrebno da se razmeste ponovo na front, i manje vremena mogu tamo provesti uzimajući u obzir ograničenja u gorivu.
Šta Ukrajina može da gađa sa ATACMS i Storm Shadow
Čak i sa dugim vremenskim rokom, Ukrajina ima na šta da cilja, piše Vol strit džurnal.
Ruski aerodromi, skladišta municije i poligoni za obuku više nisu bezbedni jer Ukrajina može da bira šta će gađati.
Stotine ciljeva su sada u dometu nedavno odobrenog oružja, koje je moćnije od dronova dugog dometa koje Ukrajina koristi za napade duboko u Rusiji.
Institut za proučavanje rata (ISW), istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, sastavio je mapu sa oko 200 vojnih ciljeva u dometu ATACMS-a, koji ima domet do 300 kilometara, i Storm Shadow, koji može da pogodi na oko 250 kilometara.
Mapa pokazuje samo deo ciljeva koji se mogu dobiti iz javno dostupnih informacija, rekao je DŽordž Baros, analitičar u ISW.
Ukrajina može da deluje i na osnovu informacija od obaveštajnih agencija da bi gađala komandne centre i druge objekte koji menjaju lokaciju.
– Eliminisanje štaba brigade ili divizije može da ubaci stotine ruskih vojnika u haos danima – rekao je Baros.
Prethodno ušuškani na svojoj teritoriji, Rusi treniraju trupe, popravljaju opremu, uspostavljaju komunikacione centre i vode logističke rute sve u dometu ATACMS i Storm Shadows.
Dok je Ukrajina morala da manevriše da bi dostavila opremu svojim trupama na frontu, Rusija to nije morala, što joj je davalo prednost na frontu.
Meta aerodromi u Rostovskoj oblasti?
Jedna od najvećih koncentracija koju Ukrajina bi mogla potencijalno da gađa je u ruskoj južnoj Rostovskoj oblasti. Tamo se nalazi najmanje četiri aerodroma u dometu, iako se neki koriste i kao civilni aerodromi i verovatno neće biti cilj.
Rostov je mesto sletanja za mnoge trupe, prevezene velikim vojnim avionima, koje se posle opremaju, utovaraju u autobuse i odvoze istočni deo Ukrajine.
Napad u regionu bi mogao biti razoran i rasuti ključno mesto raspoređivanja za ruske trupe. Nije bilo moguće utvrditi da li je Vašington uveo bilo kakva ograničenja na vrste ciljeva ili regiona koje Kijev može da izabere.
U onome što je široko bilo percipirano kao odgovor na ukrajinske napade ove nedelje, Rusija je ispalila balističku raketu srednjeg dometa „orešnik“ na centralni ukrajinski grad Dnjepar u četvrtak, što je prvi put u istoriji.
Ukrajina očigledno nije koristila ATACMS ili Storm Shadow rakete na ruskoj teritoriji od tada. Posle ruskog udara „orešnikom“, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je rekao da je upotreba zapadnog oružja u okviru ukrajinskog zakonskog prava na samoodbranu.
(Novosti.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se