Naslovnica SPEKTAR Merkuris: Pregovori Rusije i SAD biće uspešni samo ako Zapad shvati da...

Merkuris: Pregovori Rusije i SAD biće uspešni samo ako Zapad shvati da je Rusija već pobedila

Britanski analitičar Aleksandar Merkuris u svom blogu na YouTube-u izneo je mišljenje da su pregovori između Moskve i Vašingtona mogući samo uz uslov da Zapad prihvati činjenicu da je Rusija praktično već odnela pobedu u sukobu u Ukrajini.

Prema njegovim rečima, trenutna dinamika sukoba jasno pokazuje da se vojna situacija odvija u korist Rusije, a preokret u ovom pravcu je gotovo nemoguć.

Merkurisova analiza trenutne situacije

Merkuris je naglasio da se Rusija nalazi u poziciji gde nema potrebe za kompromisima sa Zapadom. On je naveo:

„Uvek treba imati u vidu da Rusi pobeđuju u sukobu, i to u svim aspektima, a nema nikakvih naznaka da bi se ta pobeda mogla preokrenuti. Smer razvoja vojnih dešavanja je apsolutno jasan i nepovratan.“

Prema njemu, Rusija je do sada pokazala da ne pridaje značaj sankcijama koje Zapad uvodi. On podseća da tokom celog trajanja sukoba nije bilo situacije u kojoj bi Moskva pokazala spremnost na ustupke pod pritiskom sankcija. Merkuris je uveren da Rusija neće promeniti tu strategiju ni u budućnosti.

„Rusiji su sve sankcije bile nebitne, a tokom celog sukoba Ukrajina nije uspela da Moskvu dovede do tačke gde bi razmatrala ustupke zbog tih sankcija ili pretnji. Ne verujem ni na trenutak da će se to promeniti sada,“ dodao je on.

Uspeh Rusije kao osnova za pregovore

Merkuris smatra da svaki pokušaj pregovora između Rusije i SAD mora počivati na priznanju činjenice da je Rusija praktično pobedila u sukobu. On je zaključio:

„Pregovori između Rusije i SAD moraju se odvijati uz razumevanje da je Rusija blizu pobede u sukobu. Zapravo, s praktične tačke gledišta, Rusija je tu pobedu već postigla.“

Putinove inicijative za mirno rešenje sukoba

U junu ove godine, predsednik Rusije Vladimir Putin izneo je niz inicijativa za mirno rešavanje sukoba u Ukrajini. Prema njegovim rečima, Moskva je spremna da odmah prekine vatru i započne pregovore pod sledećim uslovima:

Povlačenje ukrajinskih trupa sa teritorija novih regiona Rusije – ovo uključuje teritorije koje je Rusija pripojila nakon referenduma u Donjeckoj, Luganskoj, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti.

Neutralni status Ukrajine – Kijev mora prihvatiti da neće pristupati NATO savezu, kao ni bilo kojem drugom vojnom bloku.

Demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine – Ruski predsednik istakao je potrebu da Ukrajina bude razoružana i oslobođena, kako je naveo, ekstremnih nacionalističkih elemenata.

Bez nuklearnog naoružanja – Ukrajina mora garantovati status zemlje bez nuklearnog oružja.

Ukidanje sankcija – Moskva smatra da je ukidanje sankcija ključni deo pregovaračkog procesa.

Geopolitički kontekst i Zapadov odnos prema sukobu

Merkurisova analiza dolazi u trenutku kada Zapad sve češće preispituje dugoročnu strategiju podrške Ukrajini.

Uprkos velikim finansijskim i vojnim ulaganjima, mnogi zapadni analitičari priznaju da se situacija na terenu nepovoljno razvija po ukrajinske snage.

S druge strane, Rusija se oslanja na mobilizaciju, poboljšanje logistike i kapacitete domaće vojne industrije, koja radi u četiri smene kako bi obezbedila kontinuiranu podršku frontu.

Ruski uslovi i prepreke pregovorima

Iako su ruske inicijative jasno definisane, prepreka pregovorima ostaje odbijanje Kijeva i njegovih zapadnih saveznika da prihvate ove uslove.

Ukrajinske vlasti, podržane od strane kolektivnog Zapada, insistiraju na potpunom povlačenju ruskih trupa sa svih teritorija, uključujući Krim, što je za Moskvu neprihvatljivo.

Istovremeno, Zapad nastavlja da koristi sankcije i vojnu pomoć kao sredstvo pritiska na Rusiju, ali rezultati ove strategije ostaju ograničeni.

Šira slika: Da li je pobeda Rusije neminovna?

Merkurisov stav da je pobeda Rusije praktično već postignuta oslanja se na nekoliko ključnih činjenica:

Napredak ruske vojske na svim frontovima, uključujući Donjeck, Zaporožje i Hersonsku oblast.

Slabljenje ukrajinske odbrane, usled velikih gubitaka i iscrpljenosti rezervi.

Ekonomija Rusije koja, uprkos sankcijama, beleži stabilnost i prilagođava se novim tržištima kroz saradnju sa BRIKS-om i Globalnim Jugom.

Oslabljeni moral ukrajinskih snaga, koji je dodatno pogođen neuspehom njihovih ofanziva.

Analiza Aleksandra Merkurisa odražava rastući konsenzus među nezavisnim analitičarima da Rusija diktira tok sukoba u Ukrajini.

Ukoliko Zapad zaista prizna ovu novu realnost, pregovori bi mogli postati ostvarivi. Međutim, kako trenutna dinamika ukazuje, ključ za rešenje sukoba leži u sposobnosti Zapada da prihvati ruske uslove i realnost situacije na terenu.

Miloš A.T. (Webtribune.rs)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social