Naslovnica SPEKTAR Predsednik američkih Federalnih rezervi predviđa da će epidemija koronavirusa dovesti Kinu u...

Predsednik američkih Federalnih rezervi predviđa da će epidemija koronavirusa dovesti Kinu u nevolju i zaustaviti joj ekonomski rast

Smrtonosni koronavirus koji je izbio u gradu Vuhan u Kini krajem decembra 2019. godine uzrokovao je najmanje 130 smrtnih slučajeva od 29. januara i podstakao međunarodnu zajednicu da pronađe lek za bolest koja se brzo širi.

U međuvremenu, kineski ekonomski uspon može doživeti udarac, jer investitori nerado ulažu sredstva u zemlju.

[adsenseyu1]

Predsednik Federalnih rezervi Džerom Pauel rekao je u sredu da efekti kineskog koronavirusa mogu dovesti do poremećaja ekonomskog rasta širom istočne Azije.

„Verovatno će doći do poremećaja aktivnosti u Kini i verovatno na globalnom nivou zbog širenja virusa, kao i do ograničavanja putovanja i zatvaranja kompanija što je već spovedeno“, rekao je Pauel obraćajući se novinarima.

On nije ulazio u detalje o obimu tržišnog odgovora, rekavši da je „prerano“ za predviđanje štete koju će virus naneti, ali da „će u kratkom roku očigledno biti posledica po kinesku proizvodnju“ i da će ih regionalni susedi takođe osetiti.

[adsenseyu4]

Komentari osvetljavaju rastuću zabrinutost među kreatorima politika o ekonomskom uticaju novog koronavirusa koji se brzo proširio kroz Kinu i ostatak sveta.

Medicinske ustanove na akademskom i nacionalnom nivou trude se da naprave lek, čak i ako je virus doveo do znatnog pada međunarodnih putovanja i do porasta zabrinutosti zbog međunarodne trgovine.

Akcije aviokompanija, odmarališta i hotelia, turističkih agencija i drugih velikih američkih brendova, uključujući Nike i Disney, doživele su nagli pad tokom krize.

[adsenseyu1]

Kina je, kako se izveštava, potvrdila najmanje 6.000 slučajeva smrtonosnog koronavirusa u zemlji, sa trenutnom procenom od 132 smrtna slučajeva. Najmanje 80 slučajeva potvrđeno je van Kine, prenosi Business Insider.

Brzo širenje dovelo je do stavljanja čitavog grada Vuhan u karantin, gde je virus prvi put otkriven, kao i do zabrane putovanja u zemlji i na granicama.

Kineska vlada tvrdi da je otvorila bolnicu za osobe zaražene koronavirusom sa 1.000 kreveta 48 sati nakon što je započeta izgradnja objekta.

Dok SAD razmišljaju o zabrani putovanja u Kinu, letovi između Velike Britanije i Kine privremeno su obustavljeni, a Demokratska Narodna Republika Koreja je u potpunosti zaustavila turizam.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]