Ruski teretni brod „Veliki medved“ potonuo je između obala Španije i Alžira, izazvavši lavinu spekulacija o njegovom pravom teretu i misiji.
Zvanični izvori iz Rusije saopštili su da je brod prevozio lučke dizalice namenjene za proširenje terminala u Vladivostoku, dok zapadni mediji sugerišu da je ovaj brod bio deo tajne misije povezane sa transportom oružja iz Sirije nakon pada režima Bašara el Asada.
Brod je plovio kroz Gibraltar i nastavio u Sredozemno more kada je, prema ruskim izveštajima, došlo do eksplozije u mašinskoj prostoriji. Incident je doveo do naginjanja broda, a posada od 16 članova bila je primorana da napusti plovilo.
Dva člana posade se i dalje vode kao nestala, dok su ostali spaseni i prebačeni u špansku luku Kartahena. Operaciju spasavanja izveli su španski spasilački brod „Klara Kampoamor“ i ruski teretni brod „Sparta“.
Zvanično, brod je prevozio lučke dizalice teške 380 tona i poklopce od 45 tona za ledolomce. Međutim, prema tvrdnjama ukrajinskih i zapadnih izvora, „Veliki medved“ bio
je deo kontroverzne operacije poznate kao „Sirijski ekspres“. Ova ruta, prema tvrdnjama Ukrajine, koristi se za snabdevanje ruskih trupa u Siriji.
Zapadni mediji, uključujući „The Sun“, navode da je brod prevozio vojnu opremu iz Sirije u trenutku kada Rusija navodno povlači resurse iz ove zemlje nakon pada Asadovog režima. Prema ovim izveštajima, brod je trebalo da preveze opremu u rusku luku Vladivostok, ali je nesreća prekinula ovu misiju.
Ukrajinska vojna obaveštajna služba smatra da je brod nameravao da se zaustavi u ruskoj pomorskoj bazi Tartus, poznatoj kao ključno čvorište za ruske vojne operacije u Siriji.
„Veliki medved“, najveći suvi teretni brod u vlasništvu kompanije „Oboronlogistika“, koja je povezana sa Ministarstvom odbrane Rusije, poznat je po svojoj sposobnosti da prevozi teret do 1.200 tona. Sa svojih 142 metra dužine i 23 metra širine, brod je osmišljen za transport teških i strateških tereta, što dodatno podgreva sumnje u zvanične tvrdnje.
Incident se dogodio u ponedeljak, 12 dana nakon što je brod napustio luku u Sankt Peterburgu i prošao kroz Severno more i Lamanš. Eksplozija u mašinskoj prostoriji izazvala je ozbiljna oštećenja koja su dovela do potonuća.
Zvanični izvori navode da su kontejneri na brodu bili prazni, što dodatno izaziva pitanja o stvarnom cilju i misiji broda.
Prema nekim izveštajima, pet ruskih brodova ušlo je u Sredozemno more u isto vreme, uključujući dva teretna i tri vojna broda. Analitičari sugerišu da ovaj incident može biti deo šireg strateškog rasporeda ruskih brodova u regionu, posebno s obzirom na porast tenzija i geopolitičkih izazova u Sredozemlju.
Incident sa brodom „Veliki medved“ dolazi u trenutku kada se geopolitičke tenzije u regionu intenziviraju. Ukrajinska strana koristi ovu priliku da dodatno osudi ruske aktivnosti u Siriji, dok Zapad spekuliše o tajnim operacijama Moskve.
Ruska vlada, s druge strane, insistira na tome da je brod prevozio isključivo civilni teret, odbacujući sve tvrdnje o vojnoj misiji.
Ovaj incident otvara nova pitanja o budućim potezima Rusije u regionu, kao i o njenoj strategiji prema Siriji i Ukrajini.
Da li će Moskva pojačati svoje prisustvo u Sredozemlju ili će se suočiti sa novim pritiscima od strane zapadnih zemalja? Ostaje da se vidi kako će ovaj događaj uticati na širu političku dinamiku.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se