Kako su pre nekoliko dana pisali ruski mediji, Putin je odbio sastanak sa Vučićem pre izbora u Srbiji, nezadovoljan Vučićevom namerom da preda Kosovo odmah posle izbora.
O tome videti OVDE
Ruski mediji su naveli da je Moskvi dosta Vučićevih neodržanih obećanja i da se distanciraju od njega.
[adsenseyu1]
Vučić je punih 8 godina dobijao izbore na ruskom talasu tako što je pred svake izbore ili odlazio u Moskvu ili je Putin dolazio ovde ili je isporuka ruskog oružja bila pred izbore.
Za sve to po ocenama ruskih medija Vučić nije ničim uzvratio tako da je rusko strpljenje došlo kraju.
Putin je odbio da se vidi sa Vučićem pred srpske izbore a juče je na insistiranje Vučića sa njim razgovarao samo pola sata.
Kako su prenele ruske državne agencije Putin je u tom razgovoru jasno rekao sve što treba Vučiću kao i SAD i EU a to je da od priznavanja Kosova nema ništa te da šta god da se dogovore Beograd i Priština mora biti priznato u UN od strane Rusije i Kine.
[adsenseyu4]
Dakle, Rusija je jasno rekla da da dosadašnja politika ove vlasti „Mi na Kosovu nemamo ništa, moramo ga dati, a junački se borimo da dobijemo makar jedan metar naše teritorije“, nema ništa.
O tome pročitajte OVDE.
Upravo posle ovih događanja uzavrelo je u EU po pitanju Kosova, pre svega da se anulira stav Rusije i da se u javnosti EU prikrije da nema ništa od predaje Kosova a da se ne mogu donositi nikakve odluke bez Rusije po tom pitanju.
Da je Vučić u velikoj nevolji i da su ga stisli oni sa kojima se dogovarao do sada svedoče i njegove šokantne izjave usred izborne kampanje na samo nedelju dana pred glasanje, da se Kosovo mora podeliti ili kako ga on definiše „razgraničiti“.
Evo šta se dešava trenutno na EU sceni posle odgovora Rusije Vučiću:
U samo dva dana iz ključnih svetskih centara političke moći stigle su poruke da je Kosovo visoko na njihovoj agendi.
[adsenseyu1]
Poslednja poruka te vrste stigla je u ponedeljak, kasno po podne, od izaslanika američkog predsednika Ričarda Grenela – da se raduje susretu predstavnika Beograda i Prištine u Beloj kući 27. juna.
Izaslanik EU Miroslav Lajčak juče je trebalo da počne svoju misiju obnavljanja dijaloga posetom Prištini, ali je ona trenutno odložena, zasad iz nepoznatih razloga i do kada.
Francuski predsednik Emanuel Makron namerava, kako je najavljeno, da pozove lidere Beograda i Prištine u Pariz odmah nakon što se stvore politički uslovi i ublaže antipandemijske mere.
Vest je potvrdila francuska ambasadorka u Prištini Mari Kristin-Butel uz objašnjenje da Francuska ima partnera Nemačku i „da pod vođstvom Evropske unije mora biti postignut sveobuhvatan, konačan i pravno obavezujući sporazum, čiji sadržaj moraju da utvrde obe zemlje“.
[adsenseyu4]
Šta stoji iza ovih inicijativa iz Vašingtona, Brisela i Pariza, a time i Berlina o resetovanju dijaloga?
Najpre, svakako i želja da se pokaže da bez njih nema rešenja kosovskog problema, a time i da ne odustaju od uticaja na zbivanja na Balkanu. Po inicijativama koje sustižu jedna drugu gotovo da bi se mogao steći utisak da je u ovom momentu nastavak dijaloga bitniji Parizu, Berlinu, Briselu ili Vašingtonu, nego Beogradu i Prištini.
To što zasad, bar po onome što se moglo čuti, niko ne nudi i rešenje, koje bi dijalog izvelo iz ćorsokaka, manje je, čini se, bitno od demonstracije uticaja ovih svetskih centara.
Osim ako nije reč o nekoj vrsti udruženog pritiska iz Evropske unije na Beograd, u čemu Sjedinjene Države ne učestvuju iz svojih razloga i Trampove politike prema Evropi.
A Moskva?
U ponedeljak je saopšteno da je predsednik Srbije razgovarao sa šefom ruske države, o mnogim pitanjima, a ponajviše o pitanju Kosova i Metohije, posebno, kako je saopšteno, o onome što se u vezi sa tim pitanjem događa na međunarodnoj političkoj sceni.
Vučić se još jednom zahvalio Putinu na aktivnoj podršci Rusije državnim i nacionalnim interesima Srbije, na principima medjunarodnog prava i pravde.
Kako je navedeno, Putin je rekao da će o tome nasamo da razgovara sa predsednikom Vučićem sledeće nedelje u Moskvi, te naglasio da će Rusija da podrži Srbiju kada je reč o Kosovu i Metohiji i da je jasno da nijedna odluka ne može da bude doneta bez Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Ali, svakako i na prvom mestu ne – bez Srbije. Predsednik Vučić je ovih dana poručio da će Srbija uvek imati snage da kaže „ne“ onome što je protivno njenim nacionalnim i državnim interesima.
Međusobno priznanje nije na agendi: „Nema bele zastave“, rekao je za Rojters. A samo pre par dana rekao je i da postoji znatno nesaglasje unutar, doskora monolitne, zapadne alijanse po pitanju KiM, ali ne suštinske prirode po rešenje, već u tome ko će da vodi igru.
To je, kaže, veoma teška pozicija za Srbiju i zato očekuje dalje pritiske. I možda je to ono što se upravo događa.
Webtribune,Tanjug