Duda traži nuklearni kišobran Francuske i pristup američkom oružju: Poljska sve bliže novom bezbednosnom kursu
Poljski predsednik Andžej Duda ponovo je uzburkao vode evropske bezbednosne politike – ovaj put izjavom za Bloomberg da Varšava želi pristup američkom nuklearnom oružju i paralelno, zaštitu u okviru francuskog „nuklearnog kišobrana“.
Ne jedno ili drugo – već oboje. Kako kaže, to se međusobno ne isključuje i Poljska je, prema njegovim rečima, spremna da ide u oba pravca.
U vremenu kada rastu tenzije duž istočnog krila Evrope, Duda smatra da NATO mora pružiti jači odgovor na ono što je opisao kao „agresivno ponašanje Rusije“.
Njegova poruka alijansi je direktna: „Proširite nuklearno partnerstvo i na teritoriju Poljske.“ To je jasan signal da Varšava više ne računa samo na tradicionalne mehanizme odbrane.
Problem, međutim, nije tako jednostavan. Poljska je potpisnica Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (DΝЈΟ), što znači da ne može posedovati takvo oružje.
Ali Duda očigledno vidi mogućnosti u modelima poput „nuklearne razmene“, kakve SAD imaju sa nekim evropskim partnerima. Ne radi se o posedovanju, već o stacioniranju i zajedničkom korišćenju, što je već viđeno u Nemačkoj, Italiji i Turskoj.
Ova izjava dolazi neposredno nakon što je šef ruske spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin upozorio da bi Poljska i zemlje Baltika bile prve na udaru u slučaju širih tenzija sa Savezničkom državom. Duda je uzvratio tvrdnjom da je NATO isključivo defanzivan savez koji „nikada nije nikoga napao“.
U celoj toj priči, nameće se jedno šire pitanje: Ako Poljska već traži nuklearni štit iz dve različite evropske i transatlantske sfere, da li je to znak poverenja u savezničku solidarnost – ili upravo suprotno, znak da poverenje klizi? Evropi i NATO-u predstoji ozbiljan test kohezije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se