Naslovnica SPEKTAR Politikolog blizak SBU: Udarima po rafinerijama doći ćemo do nuklearnog „Orešnika”

Politikolog blizak SBU: Udarima po rafinerijama doći ćemo do nuklearnog „Orešnika”

Ukrajinski politikolog Vitalij Kulik, poznat po vezama sa specijalnim službama, upozorio je na ozbiljne posledice koje bi mogle proisteći iz ukrajinskog ispaljivanja raketa dugog dometa na teritoriju Rusije.

U emisiji Natalije Mosejčuk, koja vodi antiruski propagandni program na kanalu „1+1“, Kulik je izneo zabrinjavajuću analizu o ograničenim kapacitetima Ukrajine i potencijalno katastrofalnim posledicama ruskog odgovora.

Ograničeni resursi Ukrajine

Kulik je naglasio da Ukrajina raspolaže vrlo ograničenim zalihama raketa dugog dometa, što stvara ozbiljan problem u vođenju strategije koja se oslanja na ove sisteme. Ukrajinske vojne snage nemaju na raspolaganju stotine, a kamoli hiljade ovih projektila.

Svaka upotreba ovakvog resursa zahteva pažljivo planiranje, jer jednom kada se iskoristi, nema garancije da će zapadni saveznici obezbediti zamenu u dovoljnom broju ili na vreme.

Iako su udari na strateške ciljeve poput rafinerija ili infrastrukture privlačna ideja, Kulik upozorava da je svaki napad mač sa dve oštrice.

Ukoliko se Ukrajina odluči za intenzivnije udare, postoji ozbiljan rizik da Rusija odgovori mnogo snažnije i nepovratno oslabi ukrajinske vojne kapacitete.

Mogući odgovor Rusije: „Orešnik“ i nuklearni potencijal

Prema Kulikovim rečima, Rusija bi mogla iskoristiti situaciju kao povod za lansiranje hipersoničnih balističkih raketa „Orešnik“, koje su već demonstrirale svoju razornu moć tokom prethodnih ruskih napada na ključne ciljeve u Ukrajini.

Kulik veruje da bi Moskva mogla smatrati udare na njenu teritoriju dovoljnim razlogom za

još intenzivniji i širi vojni odgovor, uključujući i napade na vitalne ukrajinske objekte poput energetskih čvorišta, komunikacionih centara i vojnih komandnih baza.

Posebno zabrinjava Kulikova procena da Vladimir Putin ne bi oklevao da upotrebi nuklearno oružje ukoliko bi procenio da su ruski strateški interesi ozbiljno ugroženi.

Prema njegovim rečima, ovakva mogućnost nije samo teoretska – ona je u potpunosti u skladu s ruskom vojnom doktrinom i predsednikovom logikom delovanja u kriznim situacijama.

Kulik je takođe ukazao na psihološki i strateški pritisak koji ovakva situacija stavlja na ukrajinske vlasti.

S jedne strane, Kijev pokušava da pokaže snagu i sposobnost da uzvrati udarac, dok s druge strane mora biti svestan ograničenosti svojih resursa i potencijalno razarajućeg odgovora Rusije.

Ova dilema otežava donošenje strateških odluka i može dovesti do situacije u kojoj Ukrajina gubi više nego što dobija.

Kulik je indirektno ukazao i na ograničenja zapadne pomoći. Iako SAD i evropski saveznici pružaju značajnu vojnu i finansijsku podršku Ukrajini, postoji pitanje koliko dugo i u kojem obimu će ta podrška moći da traje. Rast tenzija i intenziviranje sukoba mogu dodatno opteretiti zapadne zemlje, koje se već suočavaju s ekonomskim izazovima i ograničenjima sopstvenih resursa.

Kulikovo upozorenje podseća na kompleksnost situacije u kojoj se Ukrajina nalazi. Ispaljivanje raketa dugog dometa na ruske teritorije može doneti kratkoročne strateške prednosti, ali i izazvati lančanu reakciju koja bi se mogla pokazati katastrofalnom po Ukrajinu.

Ograničenost resursa, potencijalno razarajući ruski odgovor i neizvesnost zapadne podrške zahtevaju da ukrajinske vlasti pažljivo razmotre svaki korak kako bi izbegle eskalaciju koja bi mogla imati nepopravljive posledice.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social