Dok su zapadni zvaničnici shvatili šta je i gde se nalazi Kerčki moreuz, ruski predsednik je uspešno obavio svoju pomorsku vojnu operaciju, zatvorivši dvadesetak ukrajinskih mornara (nakon pucnjave u kojima je nekoliko ranjeno) i zaplenio njihova plovila, piše „Politiko“ u svojoj analizi sukoba Rusije i Ukrajine u Crnom moru.
Kako navodi sajt, sa Zapada nije stigao odgovarajući odgovor na ovaj incident: Nemci debatuju oko toga da li bi sporazum UN o izbeglicama trebalo da bude zakonski obavezujuć, a Francuska je opterećena protestima zbog cene goriva.
[adsenseyu1]
– A SAD? Izgubljene negde u Tramplendu – piše „Politiko“.
Najnovija agresija Moskve je jasno stavila do znanja da su svi dosadašnji napori Zapada da izvrši pritisak na ruskog predsednika da napravi ustupke u sukobima sa Ukrajinom – propali.
Nijedan nivo sankcija, niti „dijalog“ koji predvodi Nemačka nisu do sad ostavili neki utisak na ruskog lidera.
Zapravo, možda se situacija pogoršala; što je Putin drskiji, to je Zapad bespomoćniji, piše „Politiko“.
– Da budemo sasvim iskreni, nemamo mnogo opcija. Ne želimo da rizikujemo rat, ali Putin već vodi jedan rat. To čini da izgledamo slabi – rekao je visoki evropski zvaničnik.
S obzirom na to da Evropa i nema mnogo opcija, njeni lideri su se okrenuli pozivanju na dijalog i na, kako je rekao šef nemačke diplomatije Heiko Mas, deeskalaciju na obe strane.
Iako je Mas kritikovao Rusiju i pozvao je da prekine sa blokadom u Azovskom moru, on je implicirao da su obe strane bar donekle odgovorne za sukob.
Evropski mediji, naročito nemački pišu o sukobu kao o diplomatskom ekvivalentu „rekla, kazala“, navodi „Politiko“.
„Rusija je optužila Ukrajinu za provokaciju“, naslov je na sajtu Špigela, dan nakon sukoba. Međutim, kako piše „Politiko“, činjenice govore drugačije.
Osim ako neko ne prihvata da je Krim sada ruska suverena teritorija, nema osnova za tvrdnju da su ukrajinski brodovi bili u ruskim teritorijalnim vodama.
Ako su se, kako su tvrdili ukrajinski zvaničnici i zapadne diplomate, zarobljeni brodovi vraćali u svoju luku u Odesi, neuspevši da prođu Kerčki moreuz zbog ruske blokade, opravdanje Moskve za napad biće još manje ubedljivo.
Iako je detalje takvih sukoba često teško prepoznati u magli trenutka, ovako slab evropski odgovor je neobičan, čak i po njegovim sasvim skromnim standardima.
Razvoj događaja na Azovskom moru je neprihvatljiv – rekla je šefica spoljne politike EU Federika Mogerini putem Tvitera, skoro čitav dan nakon događaja.
Šef evropske komisje Žan Klod Junker se nije još ni oglasio o incidentu.
A najmoćniji lider Evrope, Angela Merkel?
– Kancelarka je istakal neophodnost deeskalacije i dijaloga – rekao je njen portparol nakon što je Merkel razgovarala sa Putinom preko telefona.
A što se tiče Putina, on je komentar dao tek u sredu, nakon što je prethodno njegov portparol rekao da će se lider Rusije oglasiti kad bude mislio da je neophodno.
Putin je svu krivicu za incident sručio na Ukrajinu i njenog predsednika Petra Porošenka, rekavši da se radi o unapred smišljenoj provokaciji.
Međutim, „Politiko“ navodi da se radi o kulminaciji ruske strategije da preuzme kontrolu nad Azovskim morem, što je proces koji je Zapad dugo ignorisao.
Tako se na primer Zapad nije mnogo bunio zbog izgradnje mosta kojim su spojeni Krim i Rusija čime je dalje ograničen ukrajinski pristup luci Marijupolj, regionalnom sedištu na istoku Ukrajine.
Putin je nastavio da gura granice, maltretirajući ukrajinske brodove koji prilaze kroz Kerčki moreuz, dok je istovremeno gomilao ruske pomorske snage u regionu, a Zapad na to nije uopšte reagovao, piše sajt.
Čak i onima koji su uvereni da Evropa mora uložiti više u svoju bezbednost, vesti iz Azovskog mora otvorile su oči.
– U ovakvim vremenima sam srećan jer nemamo evropsku vojsku. Putin je dokazao da on drži sve konce u svojim rukama – rekao je jedan nemački zvaničnik.
(Blic)