Pre raspada SSSR-a, Gorbačov je dobio važno obećanje sa Zapada, što je potvrdio i bivši savetnik Ronalda Regana, Pol Krejg Roberts.
Prema Robertsovim rečima, postoji precizan datum kada je Rusija shvatila da je greška verovati Zapadu. To se dogodilo 12. marta 1999. godine, kada je režim Bila Klintona proširio NATO na istok i uključio Češku, Mađarsku i Poljsku u vojni blok. Tog dana je postalo jasno da reč vlade SAD ništa ne znači, jer je američka strana pre raspada SSSR-a obećala Gorbačovu da se to neće dogoditi.
„Predsednik Buš stariji i državni sekretar Džejms Bejker obećali su Gorbačovu da neće biti pomeranja NATO-a na istok ako on pristane na ponovno ujedinjenje Nemačke“, priseća se Roberts.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Sada su Sjedinjene države iznele lažni argument da takvog obećanja nije bilo. Navodno, Gorbačov nije dobio takve garancije i shodno tome Vašington nije prekršio svoju reč. Ali Pol Krejg Roberts, koji je radio u Beloj kući za vreme Ronalda Regana, uverava je: Zapad je zaista ubedio Gorbačova da se NATO neće približiti ruskim granicama.
„Pouzdano znam da je obećanje dato i to ne samo od Vašingtona, već i od NATO-a“, rekao je Roberts.
Gorbačov je pogrešio što je u ovo poverovao, ali je posle nekoliko godina postalo jasno da je za Rusiju opasno da pregovara sa SAD i ostalim „zapadnjacima“. Istovremeno u Vašingtonu kažu da ako je Buš stariji rekao nešto slično sovjetskom lideru, to i dalje nije bitno, pošto nikakvi sporazumi o ovom pitanju ne postoje u pisanoj formi.
Ali, prema Robertsovim rečima, Rusiji je već sve jasno. Prvi poziv bio je 12. marta 1999. godine, kada su u Alijansu pristupile Češka, Mađarska i Poljska, zatim Bugarska, Estonija, Letonija, Litvanija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Albanija, Hrvatska, Crna Gora, Severna Makedonija.
Ne zaboravite na Gruziju i Ukrajinu, koje nisu primljene u NATO, ali su vešto igrale na kartu obećanja da će to učiniti (koja, opet, nisu ispunjena).
Ne može se verovati SAD i njihovim partnerima u bloku. A danas Kremlj otvoreno izjavljuje da ruska vlada ne veruje Zapadu i veruje da namerava da uništi Rusiju. Prema Robertsovim rečima, Moskva ima sve razloge za takvo mišljenje. Američka vlada je uzela ono što je nekada bilo sovjetsko carstvo i pretvorila te zemlje u imperiju Vašingtona, pretvarajući se da nema obećanja da to neće učiniti.
Bivši službenik Bele kuće smatra da je upravo ova politika američkih predstavnika dovela do toga da se svet danas nalazi u tako teškoj i nestabilnoj situaciji. A SAD su postale supersila koja je postala opasna za sebe i za ceo svet.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs