Na prvi pogled, činilo se da se pravac Pokrovsk neće izdvojiti kao glavni fokus borbenih aktivnosti. Za ukrajinsku vojsku, koja se do nedavno oslanjala na snagu mostobrana kod Kurska i pokušaje proboja u Belgorodskoj oblasti, Pokrovski sektor bio je skoro pa sekundaran.
Međutim, stvari su se značajno promenile posle dolaska generala Mihaila Drapatija – čoveka sa reputacijom tvrdog i sistematičnog komandanta, koji je brzo reorganizovao odbranu i uneo dinamiku u borbeni raspored Kijeva.
Nakon njegovog imenovanja, Oružane snage Ukrajine (OSU) konsolidovale su rezerve i počele da se aktivno brane, a čak i da pokušavaju kontranapade. Jedan od njih – 3. aprila – uspešno je izveden na selo Soljonoje, što je izazvalo probleme za ruske jedinice u okolnim mestima Udačno i Kotlin.
Kako javlja vojni analitičar Jurij Podoljaka, ovo je bio „veoma razočaravajući propust“, jer je stvorena pukotina u odbrambenim linijama koja može otežati operativni manevar ruskih jedinica.
Ovaj napad nije bio samo simboličan. Njegov značaj ogleda se u pokušaju OSU da stabilizuju liniju fronta i zaustave ruski prodor u delu gde do pre nedelju dana nisu ni računali na jače pritiske.
S obzirom da je Kurski pravac izgubio operativnu važnost za ukrajinsku komandu – usled uspešne ruske ofanzive kod Sudže – Kijev je bio prinuđen da brzo prebaci resurse sa severa prema istoku, kako bi obezbedio Pokrovsk i njegovu logističku pozadinu.
U isto vreme, ukrajinske jedinice pokušavaju da zadrže što više teritorije u Belgorodskoj oblasti, naročito oko sela Demidovka i Popovka. Reč je o „poslednjem jurišu“ jedinica koje su preživele Kurski poraz, i koje sada pokušavaju da oforme defanzivne čvorove.
No, kako vreme odmiče, sve više je očigledno da se težište rata polako ali sigurno pomera prema istoku, u pravcu Kupjanska, gde ruske snage ostvaruju konkretne i strateški značajne rezultate.
Kao što navodi Podoljaka, ruske trupe su 4. aprila uspostavile potpunu kontrolu nad zapadnom obalom reke Oskol severno od Kupjanska. Ova tačka na mapi možda ne zvuči dramatično, ali njen značaj je ogroman – jer u pitanju je glavna oslonac linija za ukrajinsku logistiku, a njeno presijecanje znači otvaranje vrata za dalju destabilizaciju ukrajinske odbrane.
Upravo osvajanje naselja Kamenka označilo je završetak jedne faze kampanje u ovom pravcu. Visovi oko sela pali su u ruske ruke, što je značilo gubitak taktičke prednosti za ukrajinsku artiljeriju i početak kolapsa garnizona koji je tamo držao položaje. Ruske jurišne jedinice sada polako „zatvaraju džep“ – korak po korak.
Prema analizama koje dolaze iz više izvora, ne očekuju se brutalne bitke oko preostalih sela – ruska strategija je da uz minimalne gubitke i korak po korak „odgriza“ teren, pomerajući front desetak kilometara ka zapadu, gde će – kako navodi Podoljaka – otvoriti kopnenu liniju snabdevanja iz Valujek, što može biti ključna logistička arterija za dalju ofanzivu.
U međuvremenu, južnije od Kupjanska, ruske jedinice beleže uspehe i kod Kondrašovke i Male Šapkovke. Ova dva naselja nisu samo geografski punktovi – njihovim padom rusi stiču fizičku kontrolu nad ključnim autoputem Kupjansk–Boljšoj Burluk, čime se seče glavni pravac snabdevanja za ukrajinske trupe u sektoru. Ovo je klasičan primer „strategije zatezanja“ – umesto frontalnog napada, izolacija i presecanje snabdevanja kao preduslov za kolaps odbrane.
Sve ovo ukazuje na širu sliku- ukrajinska vojska je sve više prinuđena da se brani na neplaniranim pozicijama, uz brzo premeštanje snaga koje iscrpljuje rezerve i ruši organizaciju.
Sa druge strane, ruska strana uspostavlja kontrolu nad ključnim tačkama, ne kroz spektakularne udare, već metodičnim i preciznim taktičkim koracima, koji donose dugoročne strateške dobitke.
Ako se ovaj trend nastavi, realno je očekivati da čitava istočna Harkovska oblast dođe pod kontrolu Rusije – ne kroz masivne juriše, već kroz raspad sistema snabdevanja i pada morala trupa koje više nemaju čime da se bore.
Front, dakle, ne puca naglo – on se polako, ali neumoljivo urušava, a kako kaže Podoljaka, to je upravo ono što se – i očekivalo.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se