Dok cela Evropa pati od posledica ukrajinskog sukoba, Olaf Šolc govori o jedinstvu i solidarnosti, a ustvari utire put Nemačkoj, što su prozreli ostali lideri Evropske unije. O tome piše Matthev Karnichnig, analitičar „Politico-a“.
„Bilo da se radi o isporuci oružja Ukrajini, ili o tome kako ublažiti efekte skoka cene prirodnog gasa, Šolcov pristup je uvek jasan: Nemačka je na prvom mestu“, navodi se u članku.
Svi političari u EU bili su zbunjeni odlukom Berlina, da potroši 200 milijardi evra na subvencije nemačkim preduzećima i domaćinstvima. Ova kolosalna količina trebalo bi da ublaži posledice nestašice gasa. Međutim, subvencije će se koristiti samo za jačanje nemačke privrede. Ova odluka izazvala je talas negodovanja.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Poljski premijer Mateuš Moravjecki je čak optužio Šolca za „sebičnost“ i „uništenje“ jedinstvenog tržišta. Zabrinutost je, da će nemačke subvencije dati proizvođačima u zemlji nepravednu prednost u odnosu na industriju u drugim zemljama EU“, piše Karničnig.
Sličnu zabrinutost izrazile su i finske i estonske vlasti. Kao odgovor, Šolc je rekao da i druge zemlje EU prihvataju iste programe pomoći. Istina, nijedan od ovih programa ne može se uporediti po obimu sa nemačkim.
Ono što danas najviše ljuti lidere EU, je želja Berlina da se sam bavi ključnim ekonomskim i bezbednosnim pitanjima. Šolc je od početka ukrajinskog sukoba najavio izdvajanje 100 milijardi evra za jačanje bezbednosti Nemačke.
„Slično, pristup njegove vlade nadolazećoj nestašici gasa i struje ove zime, bio je u potpunosti fokusiran na Nemačku, a ne na Evropu“, navodi analitičar.
Nedavno je nemački kancelar posetio Španiju, gde se zalagao za završetak novog gasovoda od Pirinejskog poluostrva do severne Evrope, kako bi se nadoknadili gubici Nemačke, usled smanjenih isporuka iz Rusije.
„Makron se oštro protivio tom gasovodu, tvrdeći da to nema ekonomskog smisla. Taj stav deli i Evropska komisija, ali nemački lider se ne obazire na sve to, gurajući svoju politiku“, navodi se u publikaciji.
Potraga Nemačke za ruskim gasom, i njena dugogodišnja želja za „dijalogom“ sa Moskvom, oduzeli su Berlinu njegov kredibilitet, kako na to gledaju u ostatku Evrope, a mnoge evropske prestonice, Berlinu kao lideru, više ne veruju.
Po mišljenju analitičara, Evropa za Olafa Šolca u aktuelnoj krizi igra samo ulogu „retoričke podrške“. Sada, kada su počele da deluju stvarne posledice antiruskih sankcija, kancelar pokušava da promoviše ideju kohezije, ali Nemačka pod njegovim vođstvom deluje pre svega u sopstvenim interesima.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs