Naslovnica SPEKTAR Počelo je i to više niko ne može zaustaviti: U Varšavi se...

Počelo je i to više niko ne može zaustaviti: U Varšavi se raspravljalo o podeli Ukrajine

Map_of_Ukrainian_dialects

U Poljskoj je održan skup na kojem je predložena podela Ukrajine. Skup nije organizovan od strane vlasti i na njemu  nije bilo državnih zvaničnika. Organizovala ga je “Druga Rusija” Eduarda Limonova zajedno s radikalnom desničarskom poljskom organizacijom “Falanga”.

Međutim, sama činjenica da su gradske vlasti Varšave dozvolile ovakav skup i demonstracije koje su dve organizacije održale ispred ukrajinske ambasade u Varšavi potvrđuje ne preterano prijateljske odnose između službene Varšave i Kijeva, koji se proteklih godina međusobno često optužuju za “istorijski revizionizam”, izveštava logicno.com.

[adsenseyu1]

Osim toga, Poljska je pogrom nad Poljacima u Drugom svjetskom ratu, kojeg su u sjeverozapadnoj Ukrajini počinili nacistički kolaboracionisti Stepana Bandere i Romana Šuheviča, proglasila genocidom, dok Ukrajina optužuje Varšavu za teritorijalne pretenzije i uplitanje u unutarnje poslove Kijeva, što je rezultiralo eskalacijom napetosti u kojoj je zabilježeno više napada na poljska diplomatska predstavništva u Ukrajini.

Tekst zajedničke rezolucije ruskih i poljskih nacionalističkih organizacija kaže da je trenutna politika vodstva Ruske Federacije prema Ukrajini ušla u slijepu ulicu.

U tom smislu su desničarski aktivisti “Druge Rusije” i poljske “Falange”, koji su o Ukrajini očito našli zajednički jezik, predložili sljedeće.

[adsenseyu5]

“Ukrajina bi se trebala smanjiti na svojih povijesnih 7 do 8 središnjih regija, mora prestati biti agresivno čudovište koje prisilno “ukrajinizira” i tlači druge narode. Da bi se taj cilj postigao, nužno je ujediniti napore s ukrajinskim susjedima koji imaju svoja potraživanja”, stoji u zajedničkom priopćenju kojim se vjerojatno apelira na Mađarsku, koja također vodi diplomatski spor s Kijevom zbog “ukrajinizacije” Mađara u zapadnoj regiji Zakarpatje.

U dokumentu se traži i reakcija Rumunjske, čija se manjina u Ukrajini također žali na odluke središnjih vlasti zemlje kojma im se ukidaju stečena prava.

Stranka “Druga Rusija” apelira na vlasti, diplomatske misije, političke stranke, javne organizacije i građane Poljske, Mađarske i Rumunjske da ustanu u zaštitu svog naroda u Ukrajini.

Unatoč svim poteškoćama u našim odnosima tijekom povijesti, pružamo vam ruku i nudimo borbu za povratak naših teritorija koje je privremeno zauzela Ukrajina. Podijelimo Ukrajinu, Harkov i Odesa su ruski, Lavov je poljski, Zakarpatje je mađarsko, a Bukovina je rumunjska“, stoji u deklaraciji koju je usvojila “Druga Rusija”.

Iako ovo nisu službeni stavovi ni Moskve, ni Varšave, ni, Budimpešte, ni Bukurešta  oko ovog pitanja, status ruskog, poljskog, mađarskog i rumunjskog naroda u Ukrajini je česta tema vlasti četiri susjedne zemlje.

Ukrajinski Obzor ogorčeno piše “kako je na stotu obljetnicu  neovisnosti Poljske, Rusija organizirala niz provokacija usmjerenih na pogoršanje odnosa između Kijeva i Varšave”, iako je skup u Varšavi organizirao politički marginalac Eduard Limonov.

[adsenseyu5]

Ukrajinski list navodi kako je u Lavovu došlo do okupljanja i nereda, dok je u Varšavi održan skup na kojem su izneseni agresivni stavovi o podjeli Ukrajine između Poljske, Rusije, Rumunjske i Mađarske. Kijev je za sve optužio ruske tajne službe, što je bilo očekivano, ali nije postavio pitanje zašto su vlasti Varšave dozvolile da se ovakav skup uopće održi.

“Ruske specijalne službe su odgovorne za provokativne akcije koje su privukle brojne poljske radikale”, napisao je Dmitrij Timčuk, zastupnik Vrhovne Rade iz stranke “Narodni front”.

Prema njegovim riječima, prvi pokušaj Moskve da podijeli Ukrajinu s njezinim europskim susjedom bila je akcija navijača poljskog nogometnog kluba “Slask” u Lavovu, gdje su se okupili kako bi obilježili 100 godina borbe Poljaka protiv Zapadne Ukrajinske Narodne Republike, tvorevine koja je proglašena 1918. godine i koja je u građanskom ratu nestala godinu dana poslije.

U svojoj izjavi Timčuk zaboravlja na nikada zaboravljene ukrajinsko-poljske razmirice i ratove i tvrdi kako trenutno pogoršanje odnosa između dvije zemlje treba povezati s pojavom simbioze poljskih radikala i ruske vojne obavještajne službe GRU, koja sada djeluje kao lažna “ruska opozicija”.

Nakon skupa u Varšavi je objavljena i karta nove Ukrajine, na kojoj su označene povijesne poljske, ruske, rumunjske i mađarske regije, te ostatak “povijesne Ukrajine”.

(logicno.com)

[adsenseyu5]