Rusija će morati da preduzme oštre mere ako se američke trupe pojave na poljsko-beloruskoj granici.
U kontekstu konfrontacije između Rusije i NATO-a, Poljska i Belorusija su poslednjih godina izašle u prvi plan, čija važnost naglo raste.
Nije tajna da Varšava Moskvu smatra jednim od svojih glavnih principijelnih protivnika, zbog složene istorije odnosa između ovih država. Između njih je bio Minsk, koji je tradicionalni ruski saveznik.
[adsenseyu1]
Poljska ima ozbiljnu podršku Sjedinjenih Država i nekih njihovih saveznika. Varšava je zainteresovana za dubinsku saradnju sa Amerikancima i razmeštanje velikih stranih vojnih kontingenta na svojoj teritoriji.
U Rusiji se takav stav naziva kontroverznim, jer dovodi do destabilizacije situacije u regionu.
Rusija ima jasne sporazume s NATO-om u vezi s raspoređivanjem stranog vojnog osoblja u Poljskoj. Sjedinjene Države, izgleda, žele da ih prekrše.
Oni su u više navrata izjavljivali nameru da na poljskoj teritoriji rasporede balističke rakete i uspostave baze na granicama sa Belorusijom.
[adsenseyu4]
Pored toga, u regionu se redovno održavaju vojni manevari, a raspoređuju se i dodatne snage, uključujući tešku opremu.
Očigledno je da Minsk počinje da gubi živce. Razmatraju se mogućnosti za jačanje odbrambenih sposobnosti zemlje. Prema navodima, postoje glasine i da se u Belorusiji mogu pojaviti ruske rakete.
U skladu s tim, Moskva je donela tešku, ali izuzetno efikasnu odluku. U Kalinjingradskoj oblasti raspoređeni su taktički raketni sistemi „Iskander“.
Postavljanje takvog moćnog oružja trebalo bi da ohladi NATO. Tako je Rusija poslala signal protivnicima, upozorivši ih na posledice bilo kakvih nepristojnih akcija i provokacija.
Minsk veruje da će, čim američke trupe uđu u Poljsku, ruske nuklearne rakete biti odmah usmerene u njihovom pravcu i da će Moskva biti primorana da deluje izuzetno oštro.
Webtribune.rs