Obaveštajna uprava Pentagona objavila je da Kina veše nema samo regionalne ambicije. Sasvim konkretno: da Peking ima „globalne strateške ciljeve“.
Takođe: da je povećavanje vojne moći Kine sračunato na „globalnu ekspanziju“ i da potiskivanje Sjedinjenih Država iz Indo-Pacifičkog regiona.
Uprava je Kini i njenim ambicijama posvetila ceo izveštaj, a bivši šefa špiijunaže američke Pacifičke flote – Džim Fanel – uveren je da je glavna vrednost tog dokumenta u tome što otvoreno ukazuje na „globalne aspiracije Kine“ jer Peking od kontrole svog priobalnog pojasa „prelazi na okeanska dejstva“.
[adsenseyu1]
U samom izveštaju Obaveštajne uprave Pentagona se upozorava da Kina, pored ostalog, „prve linije svoje odbrane odmiče daleko od svojih granica“.
Pentagon u nedavno objavljenoj Strategiji nacionalne odbrane tvrdi da Kina želi da „formira svet u skladu sa svojim autoritarnim modelom sa ambicijom da ima pravo cveta na odluke drugih zemalja u sferama ekonomije, diplomatije i bezbednosti“.
Izveštaj se pojavio samo dva dana nakon što je Ministarstvo spoljnih poslova Kine obznanilo da Peking ni u budućnosti ne pretenduje da od SAD preuzme ulogu svetskog lidera.
Kina je počela – kako pokazuju satelitski snimci firme ImageSat – da gradi svoj treći nosač aviona. U brodogradilištu specijalizovanom za te ratne brodove.
Svoj drugi nosač aviona Kina je porinula u vodu 2017-te.
Na info-portalu kineskog lista Global Times istovremeno se pojavila informacija da najnovija verzija aviona J-20 može postati prvi u svetu nevidljivi dvosedi lovac.
Dosad su svi stels-lovci u svetu bili jednosedi.