Pentagon je saopštio da su Snage strateškog odvraćanja SAD u stanju visoke borbene gotovosti, spremne da izvršavaju naređenja svojih komandanata.
Ovu informaciju izneo je kontraadmiral Tomas Bjukenen, predstavnik strateške komande Pentagona, tokom obraćanja u Centru za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu.
Snage u stalnoj pripravnosti
Prema Bjukenenu, strateške snage SAD neprekidno obavljaju ključne zadatke: podmornice sa balističkim raketama redovno izlaze na otvoreno more, interkontinentalne balističke rakete ostaju u pripravnosti, dok se bombarderi podvrgavaju stalnim tehničkim proverama i pripremama.
Ove aktivnosti, kako je naveo, osiguravaju da snage mogu odgovoriti na bilo koju potencijalnu pretnju u najkraćem roku.
Bjukenen je posebno naglasio važnost kontinuiteta u komandnom lancu, posebno u kontekstu prelaska vlasti u SAD. Nuklearne snage su, kako je istakao, pripremljene za prelazak komandovanja od aktuelnog predsednika Džoa Bajdena ka novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu.
Priprema za promene u Pentagonu
Pentagon se sprema za značajne kadrovske promene koje planira Trampov tim. Prema informacijama iz medija, očekuje se niz smena na visokim vojnim položajima, uključujući smenu predsednika Združenog komiteta šefova štabova, generala Čarlsa Brauna.
Takođe se navodi da će se promene odnositi i na oficire povezane sa bivšim predsednikom komiteta Markom Milijem, koji je bio blizak Bajdenovoj administraciji.
Ove promene se tumače kao deo Trampove šire strategije za rekonstrukciju Pentagona i prilagođavanje vojnog vrha njegovim političkim i strateškim prioritetima.
Jedan od poteza koji je privukao pažnju javnosti jeste predlog da bivši vojni analitičar i televizijski voditelj Pit Hegset, koga Tramp opisuje kao „čvrstog i inteligentnog“, preuzme mesto sekretara odbrane.
Nuklearna strategija pod novom administracijom
Postavljanje strateških snaga u stanje visoke pripravnosti dolazi u trenutku kada su globalne geopolitičke tenzije na vrhuncu. SAD, suočene sa izazovima iz Rusije i Kine, nastoje da demonstriraju svoju vojnu spremnost.
Nuklearne snage imaju ključnu ulogu u ovoj strategiji, jer služe ne samo kao sredstvo odvraćanja, već i kao garant sposobnosti SAD da odgovore na bilo koju ozbiljnu pretnju.
Prelazak vlasti u SAD uvek predstavlja izazov za vojsku, posebno kada je u pitanju komandovanje strateškim snagama.
Bjukenen je potvrdio da je strateška komanda Pentagona već započela pripreme za saradnju sa Trampovim timom, uključujući buduće članove Ministarstva odbrane.
Trampov pristup odbrani
Trampov povratak na vlast signalizira potencijalno agresivniji pristup u vojnim pitanjima. Njegova administracija je ranije bila poznata po povećanju vojnog budžeta i insistiranju na modernizaciji nuklearnih snaga.
Povratak Trampa u Belu kuću mogao bi doneti dodatni fokus na jačanje američkog globalnog vojnog prisustva i smanjivanje oslanjanja na međunarodne vojne saveze, što je bio ključni deo njegove spoljnopolitičke doktrine tokom prvog mandata.
Postavljanje Snaga strateškog odvraćanja u stanje borbene gotovosti šalje snažnu poruku saveznicima i protivnicima SAD.
Ove mere su deo šire strategije za očuvanje globalne dominacije i očigledno se prilagođavaju promenama u američkoj unutrašnjoj politici.
Dok se svet priprema za povratak Trampa na čelo moćne vojne sile, Pentagon nastoji da osigura nesmetan prelaz vlasti i očuva visok nivo operativne spremnosti.
Iako nije zvanično potvrđeno da je spremnost američkih strateških snaga direktan odgovor na rusku izmenu nuklearne doktrine, ove dve činjenice odražavaju trenutne tenzije i neizvesnosti u međunarodnim odnosima.
Izmena ruske doktrine može biti viđena kao signal Zapadu, dok američka spremnost može biti interpretirana kao poruka o odlučnosti i sposobnosti da odgovori na potencijalne pretnje.
Mihail Ivančenko (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se