Pentagon je odlučio da pruži beneficije veteranima koji su otpušteni iz vojske zbog svoje seksualne orijentacije, preduzimajući korake ka ispravljanju nepravdi koje su nastale usled dugogodišnje diskriminacije.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Odluka uključuje promenu statusa demobilizacije na „časni otpust“, što će ovim veteranima omogućiti pristup različitim vojnim benefitima, uključujući medicinsku negu, penzije i druge povlastice.
Ovaj potez dolazi nakon što su Ministarstvo odbrane SAD i grupa LGBT veterana postigli dogovor, koji će biti razmotren na Federalnom okružnom sudu Severnog distrikta Kalifornije 12. februara.
Grupa je 2023. godine podnela kolektivnu tužbu, tvrdeći da Pentagon nije u potpunosti eliminisao diskriminaciju nakon ukidanja politike „Ne pitaj, ne govori“ (engl. „Don’t Ask, Don’t Tell“).
Ova politika, koja je bila na snazi od 1993. do 2011. godine, zabranjivala je otvoreno služenje vojnog roka pripadnicima LGBT zajednice i predviđala negativne posledice za one koji otkriju svoju seksualnu orijentaciju.
Prema podacima Reutersa, oko 14.000 vojnika je otpušteno iz službe zbog ove politike. Mnogi od njih su otpušteni s obeležjem koje je ukazivalo na njihovu seksualnu orijentaciju, što je dugoročno uticalo na njihove šanse za zaposlenje i pristup vojnim beneficijama.
Jedan od istaknutih veterana, Šeril Ferel, koji je bio deo Mornarice SAD, istakao je emocionalnu težinu diskriminacije:
„Kada su me otpustili zbog moje seksualne orijentacije, osetio sam da mi moja zemlja poručuje da moja služba nije vredna. Danas ponovo osećam ponos zbog svoje službe i zbog toga što branim prava drugih veterana poput mene,“ izjavio je Ferel za CBS.
Pravni zastupnik tužitelja, Čelsi Kori, naglasio je da je prisustvo informacija o seksualnoj orijentaciji u vojnim dokumentima namerna diskriminacija.
Prema njegovim rečima, ova praksa simbolizuje institucionalnu nepravdu koja nije u potpunosti ispravljena ni više od deceniju nakon ukidanja diskriminatorne politike.
Sporazum predviđa reviziju statusa demobilizacije za više od 30.000 veterana, eliminaciju informacija o seksualnoj orijentaciji iz njihovih vojnih dosijea i povraćaj časnog statusa otpusta.
Time bi se omogućilo sticanje prava na beneficije kao što su zdravstvena zaštita, stipendije za obrazovanje i penzioni fondovi.
Pentagon nije odgovorio na zahteve za komentar, a Ministarstvo pravde SAD takođe nije dalo izjavu povodom ovih događaja.
Ovaj slučaj dolazi u trenutku kada SAD pokušavaju da isprave nepravde prema pripadnicima LGBT zajednice.
Krajem 2024. godine, predsednik Džo Bajden je pomilovao rekordni broj osuđenih osoba, uključujući bivše vojnike koji su kažnjeni zbog izražavanja svoje seksualne orijentacije.
Bajdenova administracija nastoji da unapredi jednakost i inkluziju u vojnim i civilnim institucijama, što se vidi i kroz ovaj sporazum.
Iako je Pentagonov dogovor sa veteranima značajan korak ka ispravljanju istorijskih nepravdi, ostaje pitanje da li će ove mere biti dovoljne da se nadoknade godine diskriminacije i gubitka povlastica.
LGBT veterani koji su se suočili sa posledicama politike „Ne pitaj, ne govori“ sada imaju priliku da ponovo dobiju priznanje za svoju službu, ali pravda za mnoge od njih zavisiće od dosledne implementacije ovog dogovora.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se