Udeo plaćanja u rubljama u ruskom izvozu u zemlje BRIKS-a porastao je 7,2 puta u 2018. godini u odnosu na 2013. godinu, a porast u evrima je 8 puta.
Prema međunarodnoj, revizorskoj i konsultantskoj mreži FinEkspertiza, udeo plaćanja u dolarima među zemljama BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) postepeno se smanjuje.
[adsenseyu1]
„U poslednjih pet godina plaćanja u ruskim rubljama u zemljama BRIKS-a porasla su 7,2 puta na 9,4 odsto i iznosile su 6,3 milijarde dolara, a udeo plaćanja u nacionalnim valutama se povećao 3,1 puta [na 4 odsto, ili 2,7 milijardi dolara]“ prema autorima studije.
Ukupno gledajući, udeo dolara u izvozu u zemlje BRIKS-a pao je za 20 do 77 odsto, odnosno 51 milijardu dolara.
Što se tiče ruskog uvoza, udeo američkog dolara u posmatranom periodu je smanjen za 18% – dostigavši 42,4 milijarde dolara. Učešće plaćanja u evrima u uvozu poraslo je za 9,3% (ekvivalentno 2,8 milijardi dolara), a udeo rublje je ostao nepromenjen (5,3%, odnosno 3 milijarde dolara).
Učešće plaćanja u drugim nacionalnim valutama tokom ovog perioda povećalo se osam puta – na 17,7%, odnosno 10,4 milijarde dolara. Istovremeno, ukupan obim transakcija sa zemljama BRIKS-a porastao je na 125 milijardi dolara tokom ovih pet godina.
„Sporazumi sa glavnim trgovinskim partnerom Ruske Federacije – Kinom – takođe pokazuju isti trend: učešće dolara se smanjuje kako u izvozu, tako i u uvozu. U poslednjih pet godina učešće dolara u plaćanju izvezene robe smanjilo se za 18%, a u tom periodu iznosilo je 79%, a u uvozu je palo za 20% na 72%. Istovremeno, izvoz rubalja je povećan za 5,2 puta, dok je u evrima porastao 11 puta. „
Najznačajnije promene u strukturi ruskog izvoza u valutama dogodile su se u transakcijama sa Indijom, a poslovanje u rubljama poraslo je 33,8 puta (na 37,2%).
Elena Trubnikova, predsednica Upravnog odbora FinEkspertize, objasnila je da je „pokretač napuštanja plaćanja u dolarima i prelazak na transakcije u nacionalnim valutama između zemalja BRIKS-a rast prometa“ i da samo „paritet uvoza i izvoza može osigurati obostranu potražnju za valutom druge strane. „
Webtribune.rs