Naslovnica IZA OGLEDALA Ovde će apokalipsu preživeti samo NAJBOGATIJI

Ovde će apokalipsu preživeti samo NAJBOGATIJI

hdsiwbfsdfdssdkm

Bilo da će svet pogoditi nuklerana katastrofa, pandemija bolesti ili zombi apokalipsa, oni koji veruju u mogućnost skorog sudnjeg dana mogu da osiguraju svoju budućnost – bunkerima.

Grupacija „Vivos“ želi da ljudi budu pripremljeni, pa tako ta kalifornijska kompanija gradi i održava masivna i utvrđena skloništa gde bogataši mogu da kupe mesto za sebe i svoje porodice.

Tamo će moći da prežive katastrofu i izdržavaju se sve dok neposredna opasnost ne prođe. Novi projekt „Vivos&Point“ najveća je privatna zajednica skloništa na svetu, a u dosad izgrađenim objektima ima mesta za 5.000 ljudi, a bunker može da izdrži ogromne udare.

[adsenseyu1]

Zavirite u modernu verziju Nojeve barka

– Ovo je mesto na kojem ćete hteti da budete kad se dogodi sran*e – izjava je jednog od investitora u skloništa.

Na imanju u američkoj Južnoj Dakoti nalazi se 575 bunkera izrađenih od betona ojačanog čelikom. Strukture su započele da grade Vojne snage inženjera 1942. kao vojna utvrđenja za skladištenje eksploziva i municije. Bunkeri su izgrađeni tako da mogu izdržati i sve moguće eksplozije iznutra. Od 1967. kad je baza napuštena, bunkeri su ispražnjeni.

vivos

Vivos je kupio pripadajući posed 2016. te ga prenamenio u „ultimativnu zajednicu skloništa“. Bunkeri su različiti po veličinama – od 8 metara u širinu do 18 i 25 metara u dužinu. U sklonište stane količina namirnica dovoljna za život godinu dana.

Kupci prihvataju bunker „takav kakav je“ bez kanalizacije, struje ili vazdušne ventilacije. Nakon što kupe bunker, mogu unajmiti izvođača radova ili pak kontaktirati sa Vivosom da bi uredili svoj dom za apokalipsu.

[adsenseyu5]

Kompanija procenjuje da opremanje svakog skloništa zajedno s ojačanjem vrata s unutrašnjim otvaranjem i zatvaranjem, podom, skladištenjem energije, grejačem za vodu i septičkom jamom košta oko 12.000 dolara. Dodatna i izborna gradnja, poput izrade soba i sličnog košta dodatnih 20-ak hiljada dolara.

U svako sklonište komotno stane 10 ljudi, iako neki kupci mogu da urede vlastiti bunker kao luksuzni apartman samo za svoju najbližu porodicu, a LED ekrani bi mogli da zamene prozore i stvore utisak normalnog doma.

U ovakovom uređenju vidi se projekt trosobnog doma uključujući kuhinju, dnevnu sobu, ostavu i kućni bioskop.

Ko to sebi može da priušti, a kupci ovoga su verovatno među njima, unajmiće i osoblje koje će se brinuti o održavanju i ostalim oblicima podrške i obrane. Vivos se nada kako će s izgradnjom objekta završiti do jeseni 2017.

Takođe, jedan bunker namjeravaju da prenamene u školu te prostor za treniranje. Ugovor na 99 godina zakupa bunkera košta 1.000 dolara na godinu, uključujući i 25.000 dolara avansa. Vivos trenutno prima rezervacije i planira obilaske bunkera s potencijalnim kupcima u martu 2017.

(Express.hr)

[adsenseyu5]