Naslovnica ŽIVOT Ova tradicionalna kineska lekovita biljka dokazano MOĆNO SREDSTVO PROTIV RAKA

Ova tradicionalna kineska lekovita biljka dokazano MOĆNO SREDSTVO PROTIV RAKA

biljka

Veliki čičak (Arctium lappa) je popularna, lekovita biljka koja se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM). Njegov plod, poznat kao niu bang zi, je posebno poznat:

Koristi se za lečenje višestrukih oboljenja, kao što su čirevi, upala krajnika, gnojna upala i zatvor.

Prema istraživačima sa Univerziteta Vonkvang u Južnoj Koreji, plod se može koristiti kao sredstvo protiv raka. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu American Journal of Chinese Medicine, otkrili su da niu bang zi ima antiproliferativna i antimetastatska svojstva, koja ga čine efikasnim protiv kolorektalnog karcinoma.

[adsenseyu1]

Kolorektalni rak, zajednički termin za rak koji se javlja ili u debelom crevu ili u rektumu, je jedan od najčešćih karcinoma u SAD-u. Skoro 150.000 slučajeva je dijagnostikovano u zemlji samo za 2019. godinu. Američko udruženje za borbu protiv raka procenjuje da je, uopšteno, životni rizik od razvoja raka debelog creva oko 4,49 odsto za muškarce i 4,15 odsto za žene.

Plod velikog čička može zaustaviti metastaziranje raka debelog creva

Istraživači su ispitali farmakološka svojstva ploda niu bang zi i njegovu sposobnost da suzbije rast ćelija raka debelog creva.

Posmatrali su kako plod može inhibirati rast ćelija, epitelijalno-mezenhimalnu tranziciju (EMT), migraciju i invaziju ćelija raka debelog creva. EMT se odnosi na proces kojim epitelne ćelije preuzimaju karakteristike mezenhimalnih ćelija.

Ove karakteristike ili fenotip uključuju pojačani migracioni kapacitet, invazivnost i otpornost na programiranu smrt ćelije (apoptoza). Dok se EMT aktivira u cilju popravljanja tkiva, u slučaju povrede, određene genomske promene unutar čelija takođe mogu uzrokovati da se generišu invazivne ćelije, koje se mogu proširiti na druge organe.

Na osnovu rezultata in vitro testiranja, korišćenjem CT26 ćelija kolorektalnog karcinoma, istraživači su otkrili da niu bang zi može da izazove zastoj ćelijskog ciklusa i apoptozu, što je dovelo do smanjenja proliferacije ćelija CT26.

Takođe je zaustavio metastaze povećanjem ekspresije E-kaderina, epitelnog markera poznatog po njegovoj aktivnosti suzbijanja tumora. Pored toga, niu bang zi je smanjio ekspresiju mezenhimskog markera, N-kaderina, u CT26 ćelijama. Prethodne studije su pokazale da je N-kaderin široko izražen u ćelijskim linijama kolorektalnog karcinoma, što ga čini potencijalnim prognostičkim prediktorom kolorektalnog karcinoma.

[adsenseyu4]

Istraživači su takođe otkrili da niu bang zi može da inhibira aktivnost matrične metaloproteinaze-2 (MMP-2) i MMP-9, što je izazvalo smanjenje invazije i migracionog kapaciteta CT26 ćelija. Oni su povezali ovo smanjenje sa aktivacijom AMP-aktivirane protein kinaze (AMPK). AMPK se smatra centralnim regulatorom energetske homeostaze koji balansira zalihu hranljivih materija i potražnju za energijom. To je takođe važna meta u terapijama dizajniranim za kontrolu bolesti, kao što su metabolički sindrom i rak.

„Sveukupno, ova studija pokazuje da niu bang zi inhibira proliferaciju i metastatske osobine ćelija kolorektalnog karcinoma „, zaključili su istraživači.

Nalazi ove studije su slični onima drugih studija koje su istraživale vezu između TCM i kolorektalnog karcinoma. Na primer, studija objavljena u JNCI monografijama otkrila je da redovno korišćenje lekovite biljke TCM  može značajno da poboljša ishode preživljavanja pacijenata sa stadijuma II ili III kolorektalnog karcinoma. Kohortna studija obuhvatila je preko 300 pacijenata koji su praćeni tokom petogodišnjeg perioda.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]