Naslovnica SPEKTAR Otkriveno zašto je Poljska protiv „Severnog toka 2“: Loše za Poljsku, dobro...

Otkriveno zašto je Poljska protiv „Severnog toka 2“: Loše za Poljsku, dobro za Evropu

U borbi protiv Severnog toka 2, Evropska komisija i Poljska navode “nagle i pogrešne” argumente, piše Weser-Kurier.

Nemačko-ruski projekat ne samo da ne smanjuje, već čak povećava pouzdanost snabdevanja Evrope energijom. Obrnuta tehnologija omogućava izbegavanje bilo kakvog ucenjivanja gasom iz Kremlja, objašnjava nemački medij.

„Prigovori Evropske komisije i Poljske, u vezi sa izgradnjom Severnog toka 2, su nagli, oštri i pogrešni“, piše Weser-Kurier.

[adsenseyu1]

U stvari, EU čini ispravnu stvar insistirajući na stvaranju jedinstvenog tržišta gasa u Evropi, jer će to osigurati pouzdano snabdevanje energijom. Ako jedna od zemalja prestane da prima energetske resurse, druge države EU će joj priskočiti u pomoć. Stoga su još od 2009. evropske direktive propisale da vlasnici gasovoda smeštenih u EU pružaju jednak pristup po povoljnim cenama svim dobavljačima gasa. Ovakav pristup izbegava zloupotrebu tržišne moći.

„Kako bi poremetila projekat Severni tok 2, Evropska komisija je proširila ove direktive na gasovode između EU i zemalja nečlanica. Sada je Gazprom dužan da osigura pristup svojim kupcima i drugim dobavljačima. U vezi sa tim, ruska kompanija tuži Brisel, ali je nemoguće predvideti ishod postupka“, nastavlja Weser-Kurier.

[adsenseyu5]

Evropska komisija veruje da Severni tok 2 smanjuje pouzdanost snabdevanja energijom, a evropski poverenici strahuju da će EU postati previše zavisna od ruskog prirodnog gasa. Ali to nije istina, jer će proširenje postojećeg gasovoda samo povećati kapacitete. 

A ko će dostavljati gas u Evropu, kao i pre, zavisiće od potražnje i uglavnom od cene. Kao rezultat toga, pouzdanost snabdevanja energijom čak će se povećati. Naime, ako jedna ruta prestane sa radom, na primer zbog političkog sukoba Rusije i Ukrajine, postojaće i drugi načini snabdevanja.

[adsenseyu4]

Takođe se tvrdi da će zbog Severnog toka 2 Rusiji biti lakše da ucenjuje ​​istočnu Evropu blokiranjem njenog gasnog ventila. Ali to takođe nije istina. Moskva može to da učini bez prekida isporuka zapadnoj Evropi. Ali koji je smisao? Pomoću obrnute tehnologije, ruski gas koji stiže do nemačkog grada Grajfsvald može da se vrati u Poljsku. Zbog toga bojkot Kremlja neće ništa postići.

„U stvari, Poljska pokušava da spreči Severni tok 2 jer ne želi da izgubi veliku zaradu koju dobija od tranzita ruskog gasa kroz gasovod Jamal. 

Ako se pusti gas duž dna Baltičkog mora, Varšava ostaje bez tog novca. To je loše za Poljsku, ali je dobro za evropske potrošače jer će gas postati jeftiniji”, zaključuje Weser-Kurier.

(logicno.com)

[adsenseyu1]

[adsenseyu5]