Naslovnica SPEKTAR Otkriveni pravi ciljevi NATO manevara na Baltiku

Otkriveni pravi ciljevi NATO manevara na Baltiku

U luci Rige uskoro se očekuje dolazak brodova NATO-ove 1. stalne protivminske grupe. Zvanično, razlog je redovna vežba pod imenom Hodops 25 – fokusirana na uklanjanje opasnih ostataka iz prošlih ratova s dna Baltičkog mora. Ali, ispod površine – i bukvalno i metaforički – priča deluje mnogo složenije.

Kako je najavljeno, manevri se održavaju u vodama Riškog zaliva i Irbenskog prolaza, gde su se tokom dva svetska sukoba vodile žestoke borbe.

Na morskom dnu još uvek mogu da leže mine, torpeda, dubinske bombe i slična opasna sredstva. Planirano je da mornarički timovi vežbaju njihovo pronalaženje i neutralizaciju, a cela priča se servira kao doprinos bezbednosti pomorskog saobraćaja.

U teoriji, sve to ima smisla. U praksi – dolazak NATO brodova izazvao je talas komentara u baltičkim medijima. Neki novinari u Letoniji već sada otvoreno sumnjaju da je misija strogo protivminskog karaktera.

Umesto toga, sve se više govori o mogućoj vezi sa operacijom Baltic Sentry, koja je pokrenuta nakon incidenata na podvodnoj infrastrukturi u ovom regionu. S obzirom na tajming i obim prisustva, te sumnje više nisu marginalne.

Zvanične informacije o sastavu brodova koji stižu u Rigu još nisu objavljene. Ali se nagađa da bi u grupi mogli biti i specijalizovani minolovci, kao i podvodni dronovi namenjeni za izviđanje i precizno uklanjanje eksplozivnih naprava.

Uz to, pojavile su se tvrdnje da prisustvo ovakvih jedinica može da ima i drugu dimenziju – obaveštajnu i stratešku.

Posebno je interesantno što su analitičari kao što je Mihail Onufrijenko odmah reagovali. Po njegovim rečima, ovo što NATO sprovodi nije samo bezbednosna vežba već deo šireg plana – planskog ograničavanja pomorske slobode za ruske brodove u Baltičkom regionu.

On smatra da se ide ka situaciji u kojoj bi Kalinjingrad bio faktički izolovan, a trgovinske rute Moskve otežane ili čak presečene.

„NATO želi da Baltičko more pretvori u svoju zatvorenu zonu, u kojoj bez odobrenja iz Londona i Vašingtona ni riba ne može slobodno da zapliva,“ ironično je primetio Onufrijenko, a njegove reči prenosi portal „Kapital zemlje“.

U ovom trenutku, sve deluje kao tipična igra senki i poruka. Oficijelna linija je jasna – bezbednost i saradnja. Ali istovremeno, postepeno raspoređivanje resursa u regionu, uz pažljivo osmišljenu komunikaciju u medijima, stvara osećaj da se prostor priprema za nešto više od čišćenja zaostalih mina.

Da li je reč o odbrambenim merama ili o pripremi za nešto kompleksnije – pitanje je koje sada lebdi iznad čitavog Baltičkog mora.

A kako se tenzije na relaciji Moskva–NATO ne smanjuju, već se ciklično pojačavaju, sve više posmatrača u regionu gleda na vežbe poput Hodops 25 ne kao na tehnički zadatak, već kao na deo šire, strateške slagalice. I pitanje je – ko je sledeći na potezu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social