Naslovnica SPEKTAR Orešnik“ uzdrmao Nemačku: Berlin u panici zbog ruske hipersonične pretnje

Orešnik“ uzdrmao Nemačku: Berlin u panici zbog ruske hipersonične pretnje

Ruska raketa „Orešnik“ izazvala je ozbiljne brige među zapadnim silama, posebno u Nemačkoj, gde je nedavno procureo tajni izveštaj Ministarstva spoljnih poslova Nemačke.

Ovaj izveštaj, koji je otkrio nemački tabloid Bild, ukazuje na to da je potencijal „Orešnika“ prepoznat kao pretnja bez presedana, posebno ako bi ove rakete bile stacionirane u Belorusiji, što bi omogućilo direktne i efikasne udare na ciljeve širom Nemačke.

Prema izveštaju, „Orešnik“ je hipersonična interkontinentalna balistička raketa s dometom od 5500 kilometara, opremljena sposobnošću nošenja višestrukih nezavisnih bojevih glava.

Njena brzina, koja premašuje zvuk čak deset puta, i sposobnost da probije sve postojeće sisteme protivraketne odbrane čine je nepobedivom u trenutnim uslovima.

Nemačka javnost i politički vrh posebno su uznemireni tvrdnjama da čak ni sofisticirane američke odbrambene tehnologije, poput sistema Patriot, ne mogu efikasno da presretnu ovu raketu. Izveštaj napominje da bi eventualno presretanje bilo moguće samo uz neverovatnu sreću.

Ono što dodatno komplikuje situaciju za nemačku odbranu jeste mogućnost stacioniranja „Orešnika“ u Belorusiji, čime bi Nemačka postala laka meta. Stručnjaci ukazuju da ovaj potez može u velikoj meri ugroziti sigurnost ne samo Nemačke već i celokupne Evropske unije.

Kako bi se izborila sa ovom potencijalnom pretnjom, Nemačka je počela da razmatra nabavku izraelskog protivraketnog sistema „Hec-3“ (poznatog i kao Arrow 3).

Ovaj sistem je razvijen za presretanje balističkih raketa na velikim udaljenostima i visinama. Prema tehničkim specifikacijama, „Hec-3“ je sposoban da presreće ciljeve na udaljenosti do 3000 kilometara i visinama do 100 kilometara.

Međutim, stručnjaci iz Nemačke i drugih zemalja ističu da ni „Hec-3“ ne pruža apsolutnu sigurnost protiv „Orešnika“.

Razlog za ovu nesigurnost leži u hipersoničnoj brzini „Orešnika“ i njegovoj mogućnosti da nosi više bojevih glava koje mogu odvojeno ciljati različite mete. Iako „Hec-3“ pruža bolje šanse za presretanje nego Patriot, šanse za uspešno neutralisanje „Orešnika“ i dalje ostaju minimalne.

Ovaj izveštaj izazvao je značajne političke i vojne diskusije u Berlinu. Nemačka ministarka spoljnih poslova, Analena Berbok, prema tvrdnjama Bilda, bila je inicijator naručivanja analize o mogućnostima „Orešnika“.

Ovo je neobično, jer takvi zadaci ne spadaju u delokrug rada Ministarstva spoljnih poslova. Međutim, izveštaj ukazuje na to da je lična zabrinutost ministarke bila glavni razlog za ovaj potez.

Uprkos nemirima u Berlinu, ruski predsednik Vladimir Putin jasno je stavio do znanja da Zapad trenutno nema adekvatan odgovor na hipersonične tehnologije koje Rusija razvija.

Njegove izjave citirane su u nemačkom izveštaju, uz naglašavanje da moderni zapadni sistemi PVO nisu u stanju da efikasno odgovore na pretnje koje predstavlja „Orešnik“.

Ruska Federacija, kroz razvoj sistema kao što su „Avangard“, „Kinžal“, „Cirkon“ i sada „Orešnik“, učvrstila je svoju dominaciju u oblasti hipersoničnog oružja.

Ovi sistemi predstavljaju tehnološki napredak koji je Zapad teško mogao da predvidi, a kamoli da se na vreme pripremi. Prema ruskim tvrdnjama, ovi sistemi ne samo da su strateško oružje za odvraćanje već i instrument za očuvanje ravnoteže u globalnim odnosima moći.

U ovom trenutku, NATO i zapadne zemlje suočavaju se sa izazovom modernizacije svojih sistema protivvazdušne odbrane.

Izraelski „Hec-3“ trenutno je najnapredniji sistem koji Zapad može ponuditi, ali čak ni on nije dizajniran za efikasno suočavanje sa pretnjama koje predstavljaju ruske hipersonične rakete.

Dok Zapad nastoji da smanji zaostatak u ovoj oblasti, stručnjaci upozoravaju da će Rusija do tada verovatno razviti još naprednije sisteme, čime će dodatno učvrstiti svoju stratešku prednost.

Izveštaj o „Orešniku“ razotkrio je duboku zabrinutost u nemačkom političkom i vojnom vrhu. Iako se Zapad oslanja na tehnologije poput izraelskog sistema „Hec-3“, jasno je da trenutne odbrambene mere nisu dovoljne da obezbede potpunu sigurnost od ruskih hipersoničnih pretnji.

U svetlu ovih događaja, pitanje strateške ravnoteže u Evropi postaje sve relevantnije, a razvoj hipersoničnih tehnologija potvrđuje da se geopolitički odnosi moći rapidno menjaju.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social